Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu

Na rozdrożu... Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu Data publikacji: 3 sierpnia 2019W 2019 roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, które było początkiem walki o przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, włączając się w obchody tego wydarzenia, proponuje szczególną wystawę, na którą zapraszamy od 14 sierpnia.

Zamysłem wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty i afisze z tamtego okresu – instrumenty zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Pozwoli to również przyjrzeć się naturze ówczesnej komunikacji społecznej i zilustrować spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych.

Wszystkie odnowione i poddane konserwacji plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich uzupełnieniem są inne eksponaty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, takie jak: odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety czy dokumenty osobiste oraz inne dokumenty i fotografie. Wszystko to obrazuje polską i niemiecką walkę plebiscytową o Górny Śląsk, a także tytułową codzienność Górnoślązaków w tym czasie.

Wystawa ukazuje trudną i skomplikowaną historię Górnego Śląska z lat 1919–1921. Historię, która do dziś jest przedmiotem ożywionej debaty w naszym regionie. Dlatego okres ten zostanie pokazany z obu perspektyw: polskiej i niemieckiej. Wersje te będą się wzajemnie uzupełniać i dawać zarazem obiektywny obraz tamtego czasu. Sama wystawa zaś, mamy nadzieję, pobudzi wyobraźnię i w efekcie refleksję nad wydarzeniami na Górnym Śląsku w tamtych latach. To przyczyni się niewątpliwie do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu. Ekspozycji będą towarzyszyć program edukacyjny (warsztaty, prelekcje, wykłady) oraz katalog.

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy na wystawę 14 sierpnia o godz. 17.00. Będzie można ją oglądać do 31 października w budynku Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.