Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 sierpinia 2020, Klara, Lech, Julian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

770 tys. zł na modernizację infrastruktury kolei wąskotorowej

Górnośląska Kolej Wąskotorowa łącząca Bytom z zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim to jedna z największych atrakcji w naszym regionie. Aby kolej mogła regularnie kursować niezbędne są jednak remonty infrastruktury. Już wkrótce za 770 tys. zł rozpocznie się modernizacja ponad 1 km linii kolejowej.

#BytomNaKole - pokaż nam, którędy jeździsz na rowerze

Wyrusz z nami przez Bytom na kole! Od 3 do 31 sierpnia w ramach akcji #BytomNaKole zapraszamy każdego rowerzystę do podzielenia się przebiegiem tras, jakimi przemierza Bytom. Wystarczy dołączyć do rywalizacji w aplikacji Endomondo, lub przejechać swoją ulubioną trasę z włączonym nadajnikiem GPS i przesłać swój ślad na adres mailowy.

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Muzyczne spacery po Bytomiu

Muzyczne spacery po Bytomiu Data publikacji: 25 lipca 2020Dziś odbyły się kolejne dwa spacery w ramach akcji "Poznaj Bytom z przewodnikiem". Tym razem miejscy turyści udali się śladami dwóch, bytomskich kompozytorów Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Heinricha Schulza-Beuthena.

Obydwie wycieczki rozpoczęły się na bytomskim Rynku, pierwsza śladami Gorczyckiego udała się następnie w stronę jego rodzinnego Rozbarku. Ci, którzy zdecydowali się wyruszyć w trasę poświęconą Schultz-Beuthenowi zwiedzili głownie położony w śródmieściu plac Klasztorny oraz ul. Józefczaka.

Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się pomiędzy 1665 a 1667 rokiem w Rozbarku, dziś części Bytomia. Nazywany jest polskim Händlem i uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki barokowej w Polsce. Gorczycki tworzył przede wszystkim muzykę religijną. Zarówno utwory a cappella (motety, msze, pieśni) oraz kompozycje wokalno-instrumentalne (wieloodcinkowe i wersetowe koncerty religijne, a także kantaty zespołowe).

Heinrich Schulz urodził się 19 czerwca 1838 w Bytomiu, dopiero w 1964 roku dołączył do nazwiska nazwę swojego rodzinnego miasta (wtedy niemieckiego Beuthen), był przedstawicielem nowoniemieckiej grupy kompozytorów inspirujących się dziełami Liszta i Wagnera. Tworzył opery, symfonie (w tym najsławniejszy jego utwór Król Lir), psalmy i oratoria. Inspirował się folklorem Ameryki Północnej.

Minęliśmy już półmetek tegorocznych wypraw, organizowanych przez Buro Promocji Bytomia pod szyldem "Poznaj Bytom z przewodnikiem". Zachęcamy do udziału w kolejnych wycieczkach.

1 sierpnia, g. 10.30 „Andrzej Czudek. Kronikarz historii i walorów śląskiej przyrody, piewca śląskich rezerwatów”
. Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, przyrodnik, edukator, pracownik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

8 sierpnia, g. 10.30 „Ks. płk Jan Szymała. Bytomski kapelan spadochroniarzy”. Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, historyk, Stowarzyszenie Pro Fortalicium.

22 sierpnia, g. 10,30 „Ignatz Hakuba. Od wekturanta do króla piwa”. Prowadzenie: Andrzej Chłapecki, animator kultury, Śląska Galeria Sztuki.

29 sierpnia, g. 10.30 „Ewa Tiele-Winckler. Arystokratka w służbie ubogim”. Prowadzenie: Małgorzata Janota, przewodnik PTTK.

Chęć uczestnictwa można zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. 32 386 36 69, lub też osobiście w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7 (pn. - pt. w godz. 7:30 - 15:30). Zapisy na konkretny spacer będą się rozpoczynać w poprzedzający go poniedziałek. W przypadku wycieczek zakładających przejazd środkami lokomocji koszt dojazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny oraz komfort uczestników liczba zwiedzających biorących udział w każdym ze spacerów nie przekroczy 35 osób. Obowiązują również maseczki i zachowanie dystansu. Przewodnicy będą wyposażeni w mobilne nagłośnienie.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.