Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zdecyduj, kto zagra na Dniach Bytomia

Ruszyły już przygotowania do tegorocznej odsłony Dni Bytomia. Kogo zobaczymy na plenerowej scenie, będzie zależało także od Was. Wystarczy oddać swój głos na wybranych artystów w internetowym plebiscycie.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Muzyczne arcydzieła w Teatrze Górnośląskim

Muzyczne arcydzieła w Teatrze Górnośląskim Data publikacji: 14 stycznia 2017Największe przeboje ze światowych oper, operetek i musicali, a także najpiękniejsze kolędy zabrzmiały wczoraj, 13 stycznia podczas Uroczystego Noworocznego Koncertu, który odbył się w Teatrze Górnośląskim. Koncert był pierwszym tego typu wydarzeniem w teatrze, który w październiku 2016 roku rozpoczął swoją działalność w Bytomiu – Łagiewnikach.

Piękną tradycją każdego roku są noworoczne koncerty, podczas których żegnamy mijający rok, a pełni nadziei i optymizmu, witamy ten rozpoczynający się. Nowy rok to także wspaniała okazja do spotkań i wspólnego kolędowania. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, w murach Teatru Górnośląskiego mogę przywitać Państwa na koncercie noworocznym. Jest to wyjątkowe wydarzenie, bowiem po raz pierwszy odbywa się w tym miejscu
– mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, który podczas otwarcia koncertu złożył wszystkim noworoczne życzenia.

Do udziału w koncercie zaproszono artystów Opery Śląskiej, których na co dzień możemy podziwiać na deskach jednego z najlepszych teatrów w Polsce. Wśród nich byli: Aleksandra Stokłosa, Swietłana Kaliniczenko oraz Julian Ursyn Niemcewicz, którzy wykonali arcydzieła muzyczne, pochodzące z najsławniejszych oper, operetek i musicali, a także najbardziej znane i najpiękniejsze kolędy. Wśród zaprezentowanych utworów były między innymi przeboje z takich oper, operetek i musicali jak: „Wesoła wdówka” Franciszka Lehára, „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána, „Skrzypek na dachu” Jerry`ego Bocka czy „My Fair Lady” Fredericka Loewe.

Jednym z głównych organizatorów imprezy było Stowarzyszenie „Kamrat”, którego celem jest odkrywanie i promowanie historii, kultury i tradycji ziem polskich, a w szczególności Śląska. Stowarzyszenie nie tylko organizuje, ale również uczestniczy w wydarzeniach, gdzie w programie dominuje przede wszystkim gwara śląska. Tym razem Stowarzyszenie „Kamrat” razem ze Stowarzyszeniem „SBB” zorganizowało Uroczysty Koncert Noworoczny, w którym wystąpiły gwiazdy Opery Śląskiej w Bytomiu.

Przypomnijmy, że otwarty 7 października 2016 roku Teatr Górnośląski ma promować śląską kulturę, gwarę oraz śląskich artystów. Teatr znajduje się w murach dawnego domu kultury Huty Zygmunt w Łagiewnikach (obecnie restauracja Belford), gdzie przez dziesiątki lat echo gwary śląskiej rozbrzmiewało na korytarzach i w salach budynku przy ul. Cyryla i Metodego.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.