Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
08 kwietnia 2020, Julia, Dionizy, January

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

9 grudnia 2013

Dominik Abłamowicz

Miasto mojego dzieciństwa, szkolnych znajomości, przyjaźni, więzi rodzinnych. Moje pierwsze wspomnienia z Bytomia związane są z Operą Śląską, do której będąc chłopcem, bardzo często chodziłem z babcią.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Dorota Adamiec

W 1961 roku zamieniłam Wrocław na Bytom, do którego przyjechałam ?za mężem?. Bytom zauroczył mnie pięknem architektury z okresu fin de sičcle?u. Do dziś jednym z tematów mojego malarstwa są imponujące bogactwem wystroju, niekiedy wykończone wysmukłymi wieżyczkami, kamienice secesyjne czy regionalne ?romantyczne? familoki.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Gosia Andrzejewicz

Bytom to dla mnie miasto, w którym zdobyłam się na odwagę, by marzyć, a potem stanąć do ciężkiej pracy i walki, by te marzenia zrealizować. Kiedy myślę o Bytomiu, to myślę przede wszystkim o wielu konkursach wokalnych, w których brałam udział.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jerzy Arendt

Bytom jest miastem, z którym ponad 40 lat temu związałem się zawodowo. I choć nigdy tu nie zamieszkałem, to stał się on nieodłączną częścią mojego życia. Wybrałem to właśnie miasto ze względu na pomyślną współpracę władz miasta ze służbą zdrowia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mariusz Bacik

Dla mnie Bytom równa się koszykówka. Urodziłem się w Piekarach Śląskich, ale wpływ na to, kim jestem, wywarł przede wszystkim parkiet hali przy Kosynierów, a wcześniej treningi w Szkole Podstawowej nr 13.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Roman Badura

Jestem bytomianinem od kilku pokoleń i historia tego miasta jest mi bardzo bliska. Mieszkałem z rodzina w rożnych miejscach, ale najbardziej w pamięci utkwił mi okres, kiedy mieszkaliśmy przy ul. Wrocławskiej w budynku, w którym teraz mieści się firma Liberty.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Krzysztof Batog

Ilekroć wracam do Bytomia po dłuższej nieobecności jawi mi się on jako miasto doskonałych proporcji, idealnie skomponowane przez kolejne pokolenia jego budowniczych na miarę potrzeb ówczesnych i przyszłych mieszkańców.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ewa Blaut

Bytom to piękne miasto, jego kamienice urzekają mieszkańców i przyjezdnych. Szkoda, że ich stan budzi wiele wątpliwości. Sądzę, że prywatyzacja rozwiązałaby wiele problemów. Opera Śląska, Śląski Teatr Tańca, Galeria Kronika, BCK, Stalowe Anioły i wiele innych to obecna wizytówka miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Sławomir Budziński

Jestem rodowitym bytomianinem, tu się urodziłem i wychowałem. Moje dzieciństwo i wczesna młodość to przede wszystkim lodowisko i szkoła na terenie zwanym kiedyś Kleinfeld.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marta Cała

Zawsze chciałam mieszkać w Bytomiu. Tym, którzy łapią się za głowę, słysząc to, mówię, że Bytom bogaty jest przede wszystkim w ludzi. Kilka lat temu poznałam ludzi mieszkających tutaj, a potem stopniowo zaczęłam poznawać samo miasto i zakochałam się w nim.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Reginald Ches

Urodziłem się w Poznaniu, a okres II wojny światowej spędziłem w Szamotułach. W 1945 roku, po śmierci mojej matki, wychowywali mnie oraz o rok starszą siostrę dziadkowie. W 1947 - gdy byłem uczniem trzeciej klasy - ojciec, po powrocie z obozu, za namową mieszkającego na Śląsku przyrodniego brata postanowił przeprowadzić się do Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Sebastian Cichocki

Bytom pozostawia wrażenie miasta pokaleczonego: w sensie architektonicznym, ale i mentalnym. Jednocześnie, jak każde miejsce naznaczone traumami, stanowi fascynujący obszar badań, analiz, konstruowania utopii.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wiesław Ciecieręga

Bytom łączy się właściwie z każdym etapem mojego życia, począwszy od narodzin. Porodówki w szpitalu na Batorego z października 1963 roku co prawda nie pamiętam, ale za to doskonale pamiętam z marca 1990, kiedy to przyszła na świat moja córka. Z młodością niezmiennie kojarzą mi się podróże tramwajem do Centrum.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Robert Cieślar

Pochodzę z Ustronia, ale po dwóch latach mieszkania w Bytomiu, mogę powiedzieć, że czuję się tutaj jak u siebie. Z przyczyn zawodowych, jak i prywatnych bliższe są mi dzielnice Miechowice i Bobrek. Moje pierwsze skojarzenia z Bytomiem sięgają lat 90-tych. W nieistniejącej już dyskotece Mirage w Ustroniu, bawiło się dużo osób z Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jolanta Czernicka

Moje pierwsze skojarzenie z Bytomiem to stare i piękne zabytkowe kamienice, przepiękne uliczki. Miejsca najbardziej mi bliskie to: zabytkowy budynek przy ulicy Piekarskiej, w którym mieści się Liceum Medyczne, do którego uczęszczałam, Galeria Stalowe Anioły - niesamowity klimat i niesamowici ludzie, którzy tam bywają.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Czesław Czerwiński

Bytom to moje miasto od urodzenia. Choć jestem dzieckiem kresowiaków, tutaj przyszedłem na świat, założyłem rodzinę. Tu pracuję i oddaję się mojej pasji - kolekcjonowaniu pocztówek i starych fotografii Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Małgorzata Ćwienczek

Kiedy w 2001 roku przyjechałam do Bytomia, wiedziałam, że tu, w MLKS Czarna Strzała, będą mogła się rozwijać. Choć łucznictwo w tym mieście jest sportem trochę zapomnianym, to właśnie tu dostałam szansę.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jan Drabina

Bytom perełką architektury? Zawsze powtarzałem, że Bytom można lekceważyć, ale też należy zdać sobie sprawę z tego, że znajduje się w pierwszej dwudziestce najważniejszych polskich miast i śmiało może konkurować z największymi.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Rita Dubas

Jestem rodowitą bytomianką. I choć dwa razy miałam możliwość, by opuścić to miasto, nie uczyniłam tego. Za pierwszym razem zdecydował przypadek, za drugim - mój syn.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Leokadia Duży

Będę oryginalna, jeśli powiem, że ciepłe wspomnienia związane z Bytomiem wiążę z pobytem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4, gdzie przeszłam skomplikowaną operację stopy? Dzięki profesjonalnej opiece, fantastycznym lekarzom, mogłam znowu wyjść na scenę. Mój Bytom to Opera Śląska, z którą związana jestem od ponad 20 lat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jurek Dybał

Z Bytomiem jestem związany całe życie. Tu przyszli na świat moi rodzice. Mój dziadek - Józef Młodzik urodził się w zamieszkałej przez polską ludność części miasta zwanej wtedy Dąbrówką Miejską. Co prawda jego rodzina zmuszona została do emigracji do Piekar Śląskich, jednak po wojnie powrócił do Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Anna Dziadek

Bytom? Tu, od 30 lat mam wszystko. Dom, rodzinę, pracę. To miejsce, które każdego dnia można odkrywać na nowo. Pamiętam jedną z wizyt moich zagranicznych gości, zachwyconych śródmiejską zabudową miasta. Przechodząc tamtędy codziennie człowiek przestaje dostrzegać jego wyjątkowość.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Leszek Engelking

"Kraj lat dziecinnych, on zawsze zostanie / Święty i czysty jak pierwsze kochanie" - czytamy w Epilogu do Pana Tadeusza. W pewnym sensie cały ten epos jest zapisem nostalgii za ową ziemią, co nie może dziwić, bo jego autor, emigrant, jak byśmy dziś powiedzieli, polityczny, nie miał szans powrotu w swoje strony rodzinne.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Andrzej Fischer

Po 63 latach spędzonych w Bytomiu mogę powiedzieć, że to moje miasto. Tu od 1964 roku na bytomskim Rynku prowadzę sklep kolekcjonerski. Tutaj też ze stolicy województwa przeniosłem swoją drukarnię. Kiedy w 1945 roku osiedliśmy tu po wojennej zawierusze Bytom był zupełnie innym miastem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marzena Fliegel

Tak, Bytom to w stu procentach moje miasto. Otrzymałam propozycję zamieszkania w Krakowie, ale zrezygnowałam, bo tylko tu jestem tak naprawdę u siebie i czuję się bezpiecznie, być może dlatego, że to moje rodzinne miasto.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Johannes Gayda

Nie ma ulicy, nie ma kąta w tym mieście, z którym nie wiązałbym wspomnień. W Bytomiu mam swój sentymentalny szlak. Kiedy tu jestem, zawsze go przemierzam. A przyjeżdżam tak często, jak tylko to możliwe, zwykle kilka razy do roku. Tutaj się urodziłem, spędziłem dzieciństwo, lata młodości.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Michał Goli

Choć jestem z Katowic i prowadzę inwestycje w wielu miejscach Polski, to niewykluczone, że jeden z domów, które moja firma buduje na terenie Srebrnych Stawów w Szombierkach, nabędę dla mojej rodziny.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Katarzyna Grzesiek

Większość życia spędziłam w zasadzie w bardzo malowniczych okolicach na obrzeżach Bytomia, w Górnikach. Niemniej z sentymentem wspominam kilka miejsc w centrum miasta, zwłaszcza basen miejski, gdzie uczyłam się pływać oraz Bytomskie Centrum Kultury, w którym zaczęły się moje pierwsze występy na większej scenie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Krzysztof Habdas

Bytom to BYT i OM, to jak filozofia bytu oraz ciągle brzmiące słowa mantry, omm... Ta tybetańska modlitwa ma zresztą powiązanie z podziemnymi pomrukami pod miastem, mówi do nas i wygraża krzycząc "nic nie jest stałe, wszystko się zmienia".

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marta Hawlicka

Do Bytomia przyjechałam z rodzicami ze Lwowa jako roczne dziecko. I choć formalnie nie jestem rodowitą bytomianką, to przesiąkłam Bytomiem, bo spędziłam tu całe moje życie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Sylwia Hefczyńska - Lewandowska

Bytom kojarzy mi się z moim miejscem - miejscem zamieszkania i pracy. Najbardziej związana jestem właśnie z teatrem, w którym pracuję, z miejscami takimi jak: Galeria Stalowe Anioły, Jazz Club Fantom, Suplement, od niedawna budynek Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST oraz SMOK, a także z pewnym uroczym mieszkankiem z widokiem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Aleksandra Herisz

Bytom to dla mnie wyjątkowa architektura, piękne kamienice. Zabytkowa zabudowa stała się też moją inspiracją podczas projektowania Medalu Miasta Bytom. Szkoda, że tak wiele tych obiektów jest zniszczonych i zaniedbanych. Mam świadomość, że przed Bytomiem długa droga, potrzeba dużych inwestycji.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Magda Hiolski

Mój Bytom... mój Bytom wtedy to czysta sielanka... nawet jeżeli wcale nie było czysto... było czarno, pył nas przysypywał na szaro i biała bluzka nigdy nie była naprawdę biała.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jerzy Hołowiecki

Czuję się związany ze Śląskiem, chociaż nie jestem Ślązakiem z urodzenia. W Bytomiu zdawałem maturę w Gimnazjum przy placu Sikorskiego. Później skończyłem studia i dalej rozwijałem swoją karierę zawodową.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ilona Hruzik

Jestem mieszkanką Bytomia od ponad trzydziestu lat. Od dwóch lat mieszkam w Szwecji. Jak większość emigrantów nie zamierzam tu osiąść na stałe.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Aleksandra Hyla

Gdy byłam dzieckiem, Bytom kojarzył mi się przede wszystkim z wydobyciem węgla, z zapracowanymi ludźmi, do których czuję ogromny szacunek oraz ze szpitalem przy al. Legionów.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jacek Janas

Choć zameldowany jestem w Pszczynie, serce mocniej bije mi na myśl o Bytomiu, gdzie wychowałem się i pracuję. W Pszczynie tylko nocuję.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Bartosz Jastal

Jestem jak drzewo, które zapuściło korzenie, przywiązuję się do ludzi i miejsc. Wiele podróżuję po świecie, także zawodowo, ale dom jest tylko jeden, w Bytomiu. Kilka razy miałem możliwość zamieszkania w innym miejscu, także zagranicą, ale tęsknota za miastem rodzinnym i bliskimi mi ludźmi, którzy tu mieszkają, byłaby nie do zniesienia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Damian Jonak

Zdecydowanie Bytom to moje miasto! Tu zaczęła się moja przygoda ze sportem. Tu uwierzyłem w to, że wszystko jest możliwe, a chcieć, to móc.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Paweł Kachel

Tu się urodziłem, tu urodził się mój ojciec, tu mieszkali moi dziadkowie. Skończyłem tu szkołę i działam w różnych organizacjach. Przez wiele lat w harcerstwie, gdzie przeszedłem wszystkie szczeble - od zucha do instruktora, posiadam stopień harcmistrza.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Małgorzata Kaganiec

Są w tym mieście miejsca i ludzie, których historie nieustannie zaskakują mnie i wzruszają. Wśród nich jest ta o urodzonym w prostej, chłopskiej rodzinie, w dzielnicy Rozbark, Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim, jednym z najwybitniejszych barokowych kompozytorów, który dzięki swojemu wielkiemu talentowi i uporowi dotarł na dwór królewski.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mariusz Kałamaga

Słyszę słowo "Bytom" i mówię sobie: to miasto Wam jeszcze pokaże, potrzebuje tylko czasu i kilku mądrych decyzji wykorzystujących jego ogromny potencjał: atrakcyjność lokalizacji, dostęp do kultury, przepiękną architekturę. Tu się urodziłem, wychowałem, tu spędziłem większość swojego życia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Adrian Katroshi

Gdzie indziej można zobaczyć takie piękne familoki z czerwonymi oknami, z których starki obserwują otaczającą je rzeczywistość? Gdzie indziej w co drugim ogródku zapaleni hodowcy trzymają gołębie, a w "chlywikach" króliki? Tylko u nas, na Śląsku. Czy powinniśmy się tego wstydzić? Oczywiście, że nie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tadeusz Kijonka

To przede wszystkim Opera Śląska, która stała się moim życiowym adresem na długie lata. Moja pamięć ogarnia artystów wszystkich generacji tej zasłużonej dla kultury narodowej sceny, poczynając od Wielkiej Piątki z pokolenia założycieli, najświetniejszego kwintetu wokalnego w Polsce po wojnie - niedościgłego do tej chwili.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Andrzej Klamt

Czuję do Bytomia ogromny sentyment, w pewnym sensie nawet kocham to miasto. Spędziłem tu swoje dzieciństwo. Do dziś pamiętam gry w piłkę, guziki itd. na naszym szarym podwórku, mecze Polonii Bytom, Szombierek Bytom i częste imprezy urodzinowe ciotek i wujków, z których większość wyjechała z Polski do Niemiec.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Leopold Kobierski

Ponad 50 lat temu, po ukończeniu studiów akademickich w Krakowie, zostałem skierowany do pracy w szkole, w Bytomiu. Spotkałem tu doskonale zorganizowane szkolnictwo średnie i podstawowe.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jerzy Konikowski

W Bytomiu się urodziłem i mieszkałem 6 lat. Ten okres wspominam z dużym sentymentem, ponieważ spędziłem tutaj szczęśliwe lata mego dzieciństwa. Pamiętam spacery do parku miejskiego. Był tam staw. Ojciec wypożyczał kajak, wsadzał do środka mnie i młodszego brata i pływaliśmy po wodzie, co sprawiało nam wielką radość.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Henryk Konwiński

Do Bytomia przyjechałem, nie znając Śląska. Być może zabrzmi to paradoksalnie, ale pierwszą rzeczą, jaka mnie tu urzekła były wielobarwne ognie wydobywające się z licznych kominów hut. Dopiero później dowiedziałem się, że im bardziej kolorowy płomień, tym większa jego szkodliwość...

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ewa Kowalska

Bytom przede wszystkim kojarzy mi się z miejscem zamieszkania. Powiem wprost: to całe moje życie, rodzina, przyjaciele, sport... Nigdy nie myślałam, by stąd wyjechać. Choć przygodę z hokejem zaczęłam bardzo późno, przychodząc po raz pierwszy na trening, nie sądziłam, że zwiążę się z tą dyscypliną na dłużej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Hubert Kowol

Traktuję Bytom w szczególny sposób, bowiem jestem przekonany, że stał się on miastem mojego życiowego przeznaczenia, jak też, że w życiu nie ma przypadków. Z Opola, spod wieży piastowskiej, zostałem wezwany do Bytomia, aby prowadzić mieszkańców tego prastarego grodu przez burzliwe czasy drugiej połowy XX wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Katarzyna Aleksander - Kmieć

Bytom dla mnie to przede wszystkim taniec. Gdyby nie szkoła baletowa z pewnością nie związałabym się z tym miejscem. Podjęłam pracę w szkole, ponieważ bardzo chciałam uczyć i to się do tej pory nie zmieniło.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Robert Krawczyk

Dla mnie Bytom to zawsze było judo. Identyfikowałem się z tym miastem, chociaż mieszkałem w Tarnowskich Górach. Fascynuje mnie historia Bytomia, jego stare fotografie. Często sam fotografuję Bytom.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marta Król

Myślę o moim mieście rodzinnym, w którym czuję się dobrze. To związane z nim bliskie mi wspomnienia lat szkolnych. To miejsce, gdzie poznałam na mojej drodze życzliwych ludzi, przyjaciół od lat dzieciństwa.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Janina Krysta

Z pochodzenia jestem góralką, a na Śląsk przyjechałam studiować. Tu też spotkałam mojego męża. W Bytomiu zamieszkałam zaraz po ślubie, na początku lat 60., gdy mój mąż dostał tutaj pracę w kopalni.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Joanna Kściuczyk-Jędrusik

Przede wszystkim jestem Ślązaczką. Pochodzę z Chorzowa, ale część bliskich krewnych mieszkała w Bytomiu. To właśnie do Bytomia odbyłam moją pierwszą samodzielną podróż tramwajem, gdy urzeczona srebrną zawieszką u bytomskiego jubilera postanowiłam ją kupić.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mirosław Kurek

Choć z urodzenia jestem świętochłowiczaninem, już jako młody człowiek bardzo często bywałem w Bytomiu. Przywiązanie do tego miasta wynika poniekąd stąd, że mój ojciec był bardzo długo jego mieszkańcem. Swego czasu chętnie wpadałem do dawnego kina "Gloria", zwykle razem z ojcem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jacek Kudzior

Jaki jest mój Bytom? To moja druga mała ojczyzna bo, choć urodziłem się w innym mieście, to od 17 lat mieszkam tutaj z rodziną. Można by powiedzieć, że wróciłem na stare śmieci. Kiedyś mieszkała tu moja mama z rodzicami, ale jej domu już nie ma. Podobnie jak wielu innych budynków, których widok coraz bardziej zaciera się w pamięci.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Franciszek Kurzaj

Śląsk mojego dzieciństwa to przede wszystkim Śląsk Opolski, urodziłem się bowiem i dorastałem w starych śląskich Sławięcicach, w powiecie kozielskim. Mój bliższy kontakt z "czarnym Śląskiem" zaczął się wtedy, kiedy już jako ksiądz zostałem posłany na placówkę do Bytomia-Bobrka.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Michał Kusztal

Jedno z moich ulubionych słów to słowo mój, moja, moje. Ten zaimek pełni szczególną rolę w życiu każdego człowieka i czy tego chcemy czy nie wiele o nas mówi. Często mówimy: moja praca, mój dom, moja rodzina, moje konto, moje życie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Pierwsze wspomnienie związane z Bytomiem pochodzi z mojego dzieciństwa, gdy jako mieszkaniec sąsiednich Tarnowskich Gór przyjechałem tu z mamą na zakupy. Nie mogłem wtedy wiedzieć, że jako dorosły człowiek też będę wielokrotnie odwiedzał Bytom. Jestem historykiem, naukowcem badającym dzieje śląskiej szlachty i arystokracji.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Izabela Wójcik-Kühnel

Bytom ? miejsce najbliższe. Choć mieszkam w Katowicach społecznie i emocjonalnie związana jestem z tym miastem. Tu mam przyjaciół, znajomych, tu pochowani są moi przodkowie. Wierzę, że moje kości zmieszają się kiedyś z kośćmi pradziadów. Bytom to także Muzeum Górnośląskie i zaczarowany świat dziecięcych lat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Martin Langer

Mój Bytom to piękne wspomnienia z dzieciństwa, które spędziłem na Rozbarku, Bobrku i w pobliżu Klajnfeldu.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Józef Larisch

Od blisko czterdziestu lat interesuję się historią naszego miasta oraz regionu. Przede wszystkim jednak skupiam się na dziejach Szombierek. To właśnie z tej części Bytomia wywodzili się moi przodkowie ze strony matki. Ich korzenie sięgają co najmniej połowy XVIII wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Waldemar Legień

Jeśli myślę o Bytomiu, to myślę o moim domu, o moich bliskich, przyjaciołach i klubie "Czarni" Bytom, gdzie spędziłem całą młodość i z którego tak naprawdę nigdy nie wyjechałem. Jest tu wiele miejsc, z którymi wiążą się moje wspomnienia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Daniel Lekszycki

Bytom dla mnie jest synonimem rozwoju. Mieszkam w tym mieście od urodzenia i bez wysiłku dostrzegam zmiany, jakich dokonano przez ostatnie dwadzieścia lat. Po internecie krąży nagranie z 1991 roku, na którym można zobaczyć ówczesny Rynek.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Paweł Lison

Mój Bytom, to tramwaj nr 38, którym jeżdżę od 15 lat. To miejsce, które ma duszę, a ludzie są uśmiechnięci i życzliwi. To jedyny tramwaj na świecie, do którego pasażerowie wchodząc, mówią 'dzień dobry'. Tylko na ul. Piekarskiej w Bytomiu pasażerowie wysiadając z tramwaju machają do motorniczego ręką na pożegnanie...

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Przemysław Łukasik

To miasto jest prawdziwym wyzwaniem dla architektów! Tkwi w nim ogromna siła, magia, potencjał! Ktoś może pomyśleć, że mówię tak, bo całe życie spędziłem w Bytomiu, ale stwierdzam to obiektywnie, jako architekt.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jacek Łumiński

Nie trafiłbym na początku lat 90. do Bytomia, gdyby nie spotkanie z Teresą Bogatko, ówczesną dyrektorką bytomskiej baletówki. Ona opowiedziała mi o potencjale, jaki drzemie w tej szkole, więc pomyślałem, że warto spróbować.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Piotr Mankiewicz

Mówiąc o Bytomiu na myśl nasuwa się piękne, ale zaniedbane miasto. Spacerując jego ulicami, nawet reprezentacyjną ul. Dworcową głowę podnoszę do góry, bo często to, co jest poniżej sklepowych oficyn, psuje cały klimat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Przemysław Matyjaszek

Choć w dowodzie osobistym widnieje: urodzony w Rudzie Śląskiej, jestem i czuję się stuprocentowym bytomianinem. To miasto, które zaskakuje.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marek Miś

Urodziłem się w Bytomiu i całe moje życie artystyczne, prywatne i zawodowe związane jest z tym miastem Z zawodu jestem nauczycielem. Od jedenastu lat pracuję z młodzieżą niepełnosprawną z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bobrku. To specyficzna, trudna, ale zarazem wdzięczna praca.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ryszard Mosingiewicz

Docelowym miejscem naszej podróży był Wrocław. Zatrzymaliśmy się w Bytomiu tylko dlatego, że na kilkanaście godzin stanął tu transport wiozący nas na Zachód.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marek Moś

Urodziłem się w Piekarach Śląskich, ale już w wieku czterech lat zamieszkałem w Bytomiu. Tutaj rodzice dostali mieszkanie, więc postanowiliśmy się przeprowadzić. W Bytomiu chodziłem do szkoły podstawowej i średniej, mam tu rodzinę, przyjaciół, znajomych, więc jestem przywiązany do tego miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marek Motyka

Jestem rodowitym bytomianinem. W tym mieście się urodziłem i spędziłem wczesną młodość. Moim wspomnieniom z dzieciństwa zawsze będzie towarzyszył zapach lasu, bo to miechowicki las był miejscem, w którym spędzałem wiele czasu.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Przemysław Nadolski

Bytom - Meine Heimatstadt - moje rodzinne miasto. Widzę, jak bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. Niepokoi mnie stan historycznej zabudowy miasta, niegdyś pięknej, dziś zrujnowanej i wyburzanej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Maciej Niesiołowski

W całym swoim życiu nigdzie nie mieszkałem tak długo, jak w Bytomiu. Mieszkałem na ulicy Chrzanowskiego, tam spędziłem lata dzieciństwa i kawał młodości. Dwanaście lat uczyłem się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ulicy Moniuszki. Do dziś zachwyca mnie tamtejsza sala koncertowa, która była niegdyś kaplicą.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wiesław Ochman

Piękne rzeczy dzieją się wszędzie, nie tylko w wielkich metropoliach, dlatego, mimo iż występowałem na wielu scenach świata, zawsze będę myślał o Bytomiu ciepło i z sentymentem. Tym bardziej, że przypomina mi on moją rodzinną Pragę, gdzie spędziłem dzieciństwo i stawiałem pierwsze kroki.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Anita Olejek

Jedno z pierwszych wspomnień, jakie mam o Bytomiu, to piękna architektura. Pamiętam, że przyjeżdżałam tu do mojej cioci, kiedy jeszcze na placu Kościuszki stały secesyjne kamienice z kutymi balustradami i zdobionymi fasadami. Dobrze, że czyni się wiele, aby przywrócić świetność zniszczonym budynkom.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Grzegorz Olszański

Pierwsze skojarzenia związane z Bytomiem?

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Karina Opoka

Panuje opinia, że ktoś, kto trenuje koszykówkę, musi być wielkiego wzrostu. Nic bardziej błędnego! Mam w swojej drużynie zawodniczki, które są niskie, za to wkładają w ten sport wiele serca!

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Joanna Orleańska

Bytom to przede wszystkim moje dzieciństwo. Pamiętam wyprawy do parku, spacery po rynku, oglądanie zabytkowych kościołów i kamienic. Dobrze znam np. kościół p.w. Świętego Ducha, gdzie tato jako konserwator zabytków przeprowadzał badania. Ale i z kościołem p.w. Najświętszej Maryi Panny łączy mnie szczególna więź.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ostry

Życie jest walką. Cały czas walczymy z przeciwnościami losu. Kiedy patrzę na Bytom też mam wrażenie, że trwa tu walka.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Hanna Paszko

Mój Bytom - to przede wszystkim miasto wspaniałych ludzi. Ludzi różnych kultur, różnych narodowości, wyznań religijnych i zapatrywań politycznych.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Marian Pawliński

Po skończeniu studiów rozpocząłem poszukiwania pracy, blisko mojego miejsca zamieszkania, czyli Tarnowskich Gór. Niestety, wówczas nie było żadnego wolnego etatu w Muzeum Górnośląskim, musiałem na niego poczekać prawie rok. I tak od 1975 roku pracuję w dziale archeologii.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Bogdan Peć

Pochodzę prawie ze wschodu, bo spod Warszawy. Jako zakonnik nie podejmuję samodzielnych decyzji o miejscu mojego zamieszkania. To przełożeni skierowali mnie w roku 1991 na Górny Śląsk, do Gliwic, gdzie w diecezji byłem wikarym.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jerzy Pieniążek

Jeszcze kilkanaście lat temu Bytom był miastem kopalń, sportu i szpitali... Zgadzam się z opinią, że Bytom jest prężnym ośrodkiem medycznym, pracują tu znakomici specjaliści z różnych dziedzin. Czuje się trochę samozwańczym ambasadorem tego miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jacek Pierzak

Choć tu już nie mieszkam, to właśnie Bytom miał ogromny wpływ na to, kim jestem. To miasto pociąga mnie pod względem archeologicznym.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Stanisław Pietrusa

Bytom to bardzo stare miasto, niedawno obchodziliśmy jego 750. rocznicę. Tutaj zewsząd otacza mnie piękno architektury XIX wieku. Secesja objawia się w zdobieniach kamienic, w rzeźbie, w malarstwie, tworząc spójny pejzaż z wieżami kopalnianymi czy kominami fabrycznymi.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Dorota Pomykała

Mój Bytom to miejsca, które miło wspominam. Przede wszystkim szkoła, do której chodziłam - czyli I Liceum Ogólnokształcące, ulica Dworcowa, którą nazywaliśmy "wallstreet" oraz "góra miłości" w Parku Miejskim.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mariusz Puzio

W Bytomiu spędziłem całe swoje życie. Czuje się z tym miastem związany i identyfikuję się z nim. Choć trochę żal, że w latach, kiedy chciały mnie kupić władze zagranicznych klubów, ówczesne władze mojego klubu macierzystego, nie pozwoliły na to.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Henryk Robakowski

Tu się urodziłem, żyję, żyć będę i - mam nadzieję - spocznę kiedyś na jednej z bytomskich mogił. W latach 80-tych wielu moich kolegów wyjechało z Bytomia na Zachód.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Krystyna Rokosz

Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie czy Bytom to moje miasto, zdecydowanie odpowiem - tak! Tu przyjechałam jako mała dziewczynka po wojnie z rodzicami ze Lwowa, spędziłam całe dzieciństwo i młodość.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Stanisław Rosół

W Bytomiu mieszkam od 1976 roku. To spory kawał życia, zdążyłem się bardzo przywiązać do tego miasta, jestem mu oddany całym sercem. Bytom jest pięknym, zabytkowym miastem, żyje mi się tu bardzo dobrze. Jest wprawdzie jeszcze dużo do zrobienia, ale nie narzekam.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tomasz Rzeczycki

Ile osób pamięta, że tak niedawno, bo w 2006 r. można było spotkać konduktorów autobusowych w pojazdach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Bytomiu? Kto jeszcze pamięta Cafe Cabaret Jana Pietrzaka przy Rynku?

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Aleksander Sieroń

Dla Bytomia zrezygnowałem z Warszawy, Krakowa i innych miejsc poza granicami Polski. Głównym czynnikiem tej decyzji była przychylność władz i pacjentów, a także specyficzny klimat tego miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tadeusz Serafin

Na Bytom trzeba mieć pomysł. Mieszkam tu ponad 50 lat i znam go od podszewki. To miasto, kiedyś ważne i bogate, ma teraz niestety inne warunki egzystencji. Należy pomyśleć jak wykorzystać to, co zostało i roztropnie gospodarować tym kapitałem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Bartosz Sikorski

Barbórki, kiermasze, odpusty... Wspomnienia obchodzonych w Bytomiu świąt najbardziej zapadły mi w pamięci. I jeszcze świetne pomysły z cyklu ?i w kryzysie niedamysie? na robienie samemu czekolady itp.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Danuta Sokal

Kiedy w 2001 r. zamieszkałam w Bytomiu, zakochałam się w tym mieście od pierwszego wejrzenia i stan ten trwa do dziś. Wcześniej odwiedzałam tu stryja i marzyłam, by kiedyś osiąść na stałe w mieście. Pochodzę z Karkonoszy i odkąd sięgam pamięcią zawsze podobały mi się stare miasta, ich architektura, klimat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Wojciech Sokolnicki

Choć urodziłem się we Lwowie, w Bytomiu mieszkam od lat i czuję, że jestem bytomianinem z krwi i kości. Moją pasją jest fotografia. Szczególnym obiektem zainteresowań są natomiast plenery przyrodnicze, a w Bytomiu nie brakuje pięknych krajobrazów. Wśród nich na uwagę zasługują Żabie Doły, Park Miejski oraz Blachówka.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Leszek Stanek

Mimo, że wychowałem się w Świętochłowicach, z Bytomiem jestem bardzo związany. Już w wieku 13 czy 14 lat rozpocząłem tu przygodę z teatrem, działając w kółku teatralnym "Wena".

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Andrzej Styrna

Czy można kochać hałdy? Porośnięte krzakami góry pogórniczych odpadów? Można i, co więcej rozumiem tę miłość. Bo dla mnie, tak samo jak dla utożsamiających z tą ziemią mieszkańców Bytom to dom, do którego bez względu na wszystko zawsze wracam.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tomasz Szemalikowski

Fotografuję Bytom już od 20 lat. Jak to się zaczęło? Kiedy byłem mały, mój ojciec kręcił filmy, także o Bytomiu. Prosił mnie o pomoc, a ja pełniłem wówczas rolę pomocnika technicznego, przytrzymując mu statyw, albo blendę.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tomasz Śmiałek

Bytom to całe moje życie. Tutaj się urodziłem i mieszkam nieprzerwanie. Ukończyłem bytomskie szkoły, w tym IV Liceum Ogólnokształcące. Studiowałem co prawda w Katowicach (w końcu to historycznie ziemia bytomska), ale dojeżdżając tam prawie codziennie z naszego miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Agata Tecl

Bytom to miasto nieokiełznane i fascynujące zarazem. Sprawia wrażenie miejsca zapomnianego, poddanego nieustającym zmianom mającym wpływ nie tylko na kontekst ekonomiczno-gospodarczy, ale także architektoniczny, kulturowy, dźwiękowy.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jose Torres

Mój Bytom to ludzie, którzy tu mieszkają. Ich otwartość na innych, kultura i... kuchnia. Nie mieszkam w Bytomiu już od siedmiu lat, mimo to, chętnie tu wracam. Nie ukrywam, że bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie zmiany, które zaszły tu w ciągu ostatnich kilku lat, a wielkie centrum handlowe w samym środku miasta nawet trochę zszokowało!

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jacek Trzeciak

Do Bytomia przyciągnęła mnie piłka, bo powodem mojego przyjazdu była oferta pracy w klubie Polonii Bytom. W tej propozycji widziałem dla siebie perspektywy, więc nie zastanawiałem się długo, porozumiałem się z zarządem klubu i wkrótce zostałem bytomianinem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Juliusz Ursyn - Niemcewicz

Bytom to oddana mi publiczność, to bliska mi kultura, to moi przyjaciele. Cenię to miasto za niepowtarzalną atmosferę, za jego wielokulturowość, wynikającą z różnorodnej ludności jaka tu mieszka, np. lwowiacy, którzy odnaleźli w Bytomiu swój "mini Lwów".

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Ewa Uryga

Urodziłam się w Bytomiu. W Bytomiu dojrzewałam, w Bytomiu odkryłam swoje pasje. Są tu miejsca, z którymi jestem emocjonalne związana, miejsca, które budzą żywe wspomnienia z lat dziecięcych. SP nr 5, gdzie trenowałam koszykówkę, budynek przy ul. Sądowej, gdzie chodziłam na próby zespołu muzycznego Ataraxdo, do którego należała moja mama.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Henryk Waniek

Mam z Bytomiem długie i zróżnicowane wspomnienia. Mogę rzec, że właśnie tutaj trzy- czterolatkowi otwarły się oczy na rzeczy, których nie zobaczyłbym nigdzie indziej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Henryk Jerzy Werner

Z Bytomiem byłem i jestem związany na zawsze. Głęboko przeżywam jego triumfy i porażki. Po latach, kiedy mogę porównać jego przeszłość z teraźniejszością, jestem dumny, że urodziłem się w tym mieście.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Adam Wesołowski

Spacerując ulicami Bytomia czuję ducha wielkiej historii tego miejsca, który w okresie powojennym został uspany. Dopiero od niedawna zauważam, że zaczynamy wykorzystywać ogromny potencjał, jaki tutaj drzemie, co pozwala patrzeć mi w przyszłość z optymizmem.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Magdalena Wichrowska

Bytom to miasto wielkich kontrastów. Jego wyjątkowe piękno, niejednokrotnie ukryte w detalach naznaczonych czasem starych kamienic, jest nieoczywiste. Trzeba umieć je dostrzec, ale poszukiwania te inspirują, zwłaszcza ludzi z artystycznym podejściem do życia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Feliks Widera

Bytom postrzegam przede wszystkim przez pryzmat Opery Śląskiej, z którą związany jestem już od 34 lat. Z najwcześniejszych lat mojej przygody z bytomskim teatrem zapamiętałem charyzmatyczną postać ówczesnego dyrektora Napoleona Siessa i niesamowitą atmosferę, jaką tworzyli artyści wywodzący się z powojennego pokolenia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Jan Widera

W Bytomiu mieszkam od urodzenia, to tutaj zacząłem rozwijać swoje sportowe pasje. Zamiłowanie do sportu wyniosłem z domu. Ojciec był niezłym tenisistą stołowym, matka z kolei dobrze radziła sobie z bieganiem. Ostatecznie wybrałem lekkoatletykę, choć do szesnastego roku życia trenowałem piłkę nożną.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Edward Wieczorek

Choć już od 33 lat mieszkam w Katowicach, na myśl o Bytomiu serce mocniej bije, bo to moje rodzinne miasto, które ma perspektywy. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale prężnie działa tu turystyka, o czym świadczy żywotność funkcjonowania PTTK.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mirosława Wirtek

Najwspanialsze lata swojego życia spędziłam w Bytomiu. Kiedy kilkadziesiąt lat temu zdecydowałam się tu przyjechać, nie sądziłam, że tak pokocham to miasto. Nie ukrywam, że początkowo miałam obawy, zwłaszcza że wcześniej towarzyszyły mi piękne krajobrazy Beskidów.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Józef Wiśniewski

Lwów - miasto, które kocham, tam się urodziłem i darzę je ogromnym sentymentem, ale to właśnie Bytom jest ?moim miastem?, miastem najlepszych lat mojego życia. Przybyłem tu mając 20 lat. Wcześniej mieszkałem na Dolnym Śląsku, dokąd ze Lwowa w 1945 roku mnie, dwulatka wraz z Rodzicami przegnała powojenna zmiana granic Polski.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Janusz Wojnarowicz

Bytom to mój dom. Mieszkam tu od 15 lat, odkąd przyjąłem propozycję trenera Zenona Mościńskiego, by trenować w barwach Czarnych Bytom. Moje pierwsze pytanie po przyjeździe do Bytomia brzmiało: Gdzie są lasy?

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Paweł Zagrodnik

Mieszkam w Radzionkowie, ale całe moje życie związane jest z Bytomiem. O tym, jak ważne jest dla mnie to miasto świadczy chociażby fakt, że zawsze wracając ze zgrupowania do domu mówię, że jadę do Bytomia.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Tomasz Zakrzewski

W Bytomiu mieszkam od urodzenia, dlatego mój związek z tym miastem jest bardzo silny. Moje dziecięce wspomnienia to idylliczny obraz małych domków przy ulicy Wieczorka, w otoczeniu których spędziłem pierwsze lata swojego życia, oraz zupełnie odmienne obrazy związane z familokiem przy Łagiewnickiej, w którym mieszkali moi dziadkowie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Franciszek Zastawnik

Tutaj spędziłem całe swoje życie, 20 lat w Rozbarku i 30 w Szombierkach, więc jakże mógłbym o Bytomiu powiedzieć inaczej? Bytom to zdecydowanie moje miasto! Pierwszy aparat fotograficzny podarowała mi mama. Od tego zaczęła się pasja, dzięki której moja kolekcja zdjęć Bytomia jest ogromna!

ZOBACZ WIĘCEJ
9 grudnia 2013

Mirosława Żak

Słyszę słowo Bytom i się uśmiecham. Tutaj wszystko się zaczęło. Tutaj przygotowywałam się do egzaminów w szkole teatralnej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.