Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
01 grudnia 2020, Natalia, Blanka, Eligiusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Bytomia zaproponował właścicielowi EC Szombierki jej odkupienie

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie Elektrociepłowni Szombierki po cenie, za jaką właściciel nabył ją w 2016 roku. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Miłośnicy tajemnic Bytomia zwiedzali podziemny tunel

Miłośnicy tajemnic Bytomia zwiedzali podziemny tunel Data publikacji: 30 kwietnia 2016Podziemia Bytomia kryją niejedną zagadkę i tajemnicę. Miłośników sekretów naszego miasta nie brakuje, co udowodnili dzisiaj /30 kwietnia/ bytomianie, których prawie 200 wzięło udział w zwiedzaniu podziemnego tunelu łączące IV LO z komisariatem Policji przy ul. Rostka.

W maju 2015 roku, na pierwsze zwiedzanie obiektu przybyło ponad trzysta osób. Była to jedna z tych wycieczek, które rozpalają wyobraźnię nie tylko pasjonatów bytomskiej historii. Już wówczas wielu mieszkańców naszego miasta pytało, czy obiekt będzie można zwiedzać ponownie. Wychodząc naprzeciw miłośnikom zagadek naszego miasta Biuro Promocji Bytomia oraz Maciej Bartków ponownie zorganizowali wycieczkę śladami tajemnic Bytomia. Jej uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć podziemne przejście, ale również w bardzo dobrze zachowanym stanie podziemne pomieszczenia, oryginalne drzwi oraz oznaczenia, a nawet prowizoryczną latrynę z dawnych lat.

„Tajemniczy Bytom” to projekt realizowany wspólnie przez Biuro Promocji Bytomia i bytomskiego pasjonata historii Macieja Bartkowa. Jego celem jest nie tylko zaznajomienie mieszkańców naszego miasta z tajemniczą historią Bytomia, ale przede wszystkim odkrywanie niezwykłych miejsc, takich jak: schrony przeciwlotnicze pod Placem Akademickim, podziemia bytomskiej pływalni krytej oraz podziemny tunel usytuowany pomiędzy dwoma charakterystycznymi budynkami – willą Rittera i willą Danielsena przy ul. Wrocławskiej.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.