Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Miliony dla Rozbarku

Miliony dla Rozbarku Data publikacji: 10 października 2018Za kwotę około 12 mln zł powstają w Rozbarku przyjemne, bezpieczne przestrzenie dla mieszkańców. Widać już pierwsze efekty prac. Inwestycję, którą w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji realizuje Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej, podzielono na trzy etapy: budowę promenady wraz z oświetleniem, prace związane z wyburzeniami budynków zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz zagospodarowaniem terenów.

Fragmenty promenady możemy już zobaczyć przy ul. Musialika 18, czy Alojzjanów 16. Rozpoczęły się też pierwsze roboty rozbiórkowe starych budynków. Jesteśmy również w trakcie rozstrzygania przetargów i podpisywania umów z wykonawcami, którzy zajmą się zagospodarowaniem rewitalizowanych terenów – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor MZZiGK.

Przypomnijmy, że powstający w Rozbarku ponad dwukilometrowy trakt od ul. Pszczyńskiej na trasie linii dawnej kolei wąskotorowej połączony ulicami: Kochanowskiego, św. Kingi, Jaronia, Musialika i Alojzjanów,  jest odpowiedzią na pomysłowość mieszkańców i ich czynny udział w warsztatach przy tworzeniu założeń do Gminnego Programu Rewitalizacji.

Mieszkańcy zwracali uwagę na potrzebę oświetlenia nowej  promenady, dlatego równolegle z jej budową montowane są latarnie oraz instalacja niezbędna do założenia tam w przyszłości monitoringu – mówi Ewa Nazarewicz. Warto wspomnieć, że już wkrótce  wzdłuż promenady pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, a także pamiątkowe tablice, z których dowiemy się co nieco o historii tej części miasta.
 
W ramach projektu wyburzane są m.in. ruiny budynku warsztatu przy ul. Siennej/Pszczyńskiej. Gdy gruzowisko zostanie uprzątnięte, powstanie tam plac zabaw. Likwidowane są też zabudowania gospodarcze przy ul. Musialika 1 i 3, gdzie powstaną ogródki warzywno-ziołowo-kwiatowe wraz z małym placem zabaw. Do wyburzenia przeznaczono też zabudowania gospodarcze przy ul. Musialika 18, a do końca października rozebrany zostanie budynek przy ul. Alojzjanów 28.
 
W ich miejscu, ku radości najmłodszych, powstanie tematyczny zręcznościowy plac zabaw. Zmiana oblicza czeka też pl. Świętej Barbary, będący niejako rozbarskim Rynkiem. Jego przebudowa i nowe zagospodarowanie będzie polegało na urządzeniu tam placu zabaw, fontanny oraz plenerowej sceny. Nie zabraknie też tak prostych, a jednak ważnych dla miejskiej przestrzeni elementów małej architektury, jak ławki, kosze itp.
 
Zagospodarowane zostaną również tereny przy ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi, przy skwerze „Szynol”, pomiędzy ul. Alojzjanów i parkingiem przy ul. Staffa. Jak zaznaczają realizatorzy przedsięwzięcia, przy tego typu inwestycjach nie chodzi jedynie o remonty obiektów, ale przede wszystkim o zaangażowanie w proces odnowy mieszkańców dzielnicy, uświadomienie im, że to właśnie dzięki ich zaangażowaniu będą się mogli cieszyć z ładniejszego oblicza swojej dzielnicy.
 
„Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.