Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

PINB na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku 2019 roku wybuchł pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie odpadów.

Bytom gotowy do Sprzątania świata

Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Mieszkańcy Rozbarku apelowali o wycinkę drzew zagrażających zdrowiu i życiu

Mieszkańcy Rozbarku apelowali o wycinkę drzew zagrażających zdrowiu i życiu Data publikacji: 12 września 2020Ubytki w pniach, spróchnienia oraz pochylenie drzew stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia, wykazały oględziny 22 drzew przy ul. Prokopa. Drzewa przeznaczone zostały do wycinki po tym, jak na wniosek mieszkańców Rozbarku, drzewa ocenie poddał dendrolog. W miejscu wyciętych drzew zostanie nasadzonych 30 nowych.

Do władz miasta oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu w sprawie złego stanu drzew przy ul. Prokopa apelowali mieszkańcy Rozbarku. W tej sprawie na początku roku interpelację złożył Andrzej Wężyk, radny Rady Miejskiej. Mieszkańcy zgłaszali złą kondycję drzewostanu zieleńca przy ul. Prokopa, gdzie znajduje się m.in. plac zabaw. Bytomianie wskazywali częste przypadki łamania gałęzi i przewracania się drzew w trakcie burz oraz silnego wiatru. W sprawie tej interweniowali w MZDiM-ie także bytomscy policjanci, do których wpłynęły liczne skargi mieszkańców, obawiających się o bezpieczeństwo dzieci w rejonie placu zabaw.

MZDiM zarządzający tym terenem przeprowadził oględziny drzew, w trakcie których stwierdzono u 22 drzew: liczne ubytki w pniach, przechodzące w wypróchnienie, martwicę tkanki drzewnej, posusz w koronach drzew sięgający około 45% oraz pochylenie pni drzew nad chodnikami i ścieżkami pieszymi oraz placem zabaw, co powodowało bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających tam osób.

Każde zgłoszenie mieszkańców dotyczące złego stanu fitosanitarnego drzew jest sprawdzane przez służby miejskie. Dokonywane są oględziny drzew, na podstawie których jesteśmy w stanie stwierdzić czy konieczna jest wycinka drzew – mówi Anna Bulanda, zastępca dyrektora ds. zieleni MZDiM. Jeśli podczas oględzin okaże się, że drzewo jest chore i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, życia i mienia, do Marszałka Województwa Śląskiego kierowany jest wniosek o wycinkę.

Warto podkreślić, że podczas oględzin zieleńca przy ul. Prokopa nie stwierdzono występowania w tym miejscu gatunków chronionych drzew i zwierząt, ptasich gniazd i budek lęgowych. Na podstawie oględzin, stwierdzono zły stan fitosanitarny drzew. Do Marszałka Województwa Ślaskiego został złożony wniosek w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę 22 drzew /między innymi: kasztanowców, jesionów, robinii, klonów i brzóz/ na terenie zieleńca przy ul. Prokopa.

Marszałek przychylił się do wniosku Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, wydając zezwolenie na wycinkę wskazanych we wniosku drzew, nakazując jednocześnie w miejsce usuniętych, dokonać nasadzeń nowych drzew. W tym rejonie MZDiM nasadzi 30 nowych drzew.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.