Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Mieszkańcy przedstawili swoje propozycje dotyczące rewitalizacji ulicy Mickiewicza

Mieszkańcy przedstawili swoje propozycje dotyczące rewitalizacji ulicy Mickiewicza Data publikacji: 19 listopada 2020Udział bytomian w konsultacjach społecznych pokazuje, że chcą uczestniczyć w życiu miasta i mieć wpływ na wprowadzane zmiany w mieście. Cieszy nas, że mieszkańcy tak chętnie zgłaszali swoje uwagi i sugestie związane z rewitalizacją ul. Mickiewicza – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. To ważne, bowiem realizowane inwestycje mają służyć mieszkańcom, dlatego tak istotny jest głos bytomian przy tego typu przedsięwzięciach – dodaje Michał Bieda.

Przypomnijmy, że do 17 listopada można było zgłaszać swoje uwagi i sugestie do projektów zagospodarowania poszczególnych obszarów, dotyczących rewitalizacji ulicy Mickiewicza. Wśród najczęściej pojawiających się propozycji i zmian związanych z przedsięwzięciem było: zwiększenie liczby miejsc parkingowych, instalacja monitoringu, montaż luster na skrzyżowaniach dróg, a także zabezpieczenie przed dewastacją zieleńców i drzew, która mają zostać posadzone przy ul. Mickiewicza. Mieszkańcy zwracali również uwagę na sprawę budowy wybiegu dla psów, poprawę istniejącej już infrastruktury, a także rodzaj planowanych nasadzeń przy ul. Mickiewicza i terenach sąsiadujących, proponując, aby z części nasadzeń zrezygnowano, zaś w innym miejscu zwiększono liczbę nowych drzew czy krzewów.

Wpłynęło do nas w sumie kilkadziesiąt sugestii i uwag dotyczących projektu zagospodarowania poszczególnych obszarów ul. Mickiewicza. Po zapoznaniu się z wszystkimi propozycjami część z nich zostanie poddana dalszej analizie pod kątem możliwości realizacji – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Warto podkreślić, że część z propozycji dotyczących między innymi: zwiększenia liczby miejsc parkingowych, a także modernizacji nawierzchni jezdni ulicy Mickiewicza w ramach projektu rewitalizacji nie może zostać wykonana, ponieważ w ramach pozyskanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, nie mogą być realizowane inwestycje w infrastrukturę drogową. Przypomnijmy także, że na wniosek mieszkańców oraz społeczników skupionych wokół „Inicjatywy ulicy Mickiewicza” głównym założeniem projektu jest między innymi: rewitalizacja terenów zielonych na ul. Mickiewicza, a projekt przewiduje wymianę gruntu, nasadzenie roślin oraz wygrodzenie zieleńców.

W ramach projektu Rewitalizacja podobszaru 13 w Bytomiu - okolice ulicy Mickiewicza, remontu doczekają się budynki wspólnot mieszkaniowych, chodniki, a także zagospodarowane zostaną tamtejsze podwórka i zieleńce. Projekt podzielono na poszczególne obszary.

W Obszarze 1 obejmującym ul. Mickiewicza od ul. Prusa do ul. Powstańców Śląskich, zaproponowano przebudowę zieleńców, uzupełnienie przestrzeni o żywopłoty oraz donice z bylinami, które mieszańcy sami mogliby pielęgnować, a także poszerzenie dojść do miejsc parkingowych.

W Obszarze 2 w podwórku ul. Mickiewicza 21- 23 sugerowano nowe nasadzenia, donice z zielenią, naprawę nawierzchni, postawienie wiaty rowerowej , oraz poszerzenie dojść do miejsc parkingowych.

Ciekawie prezentuje się zagospodarowanie Obszaru 3, gdzie od strony ul. Orląt Lwowskich ma powstać ogród społeczny. Mówiono o potrzebie wytyczenia tam nowego chodnika, zainstalowanie nowych ławek. oświetlenia i monitoringu. Będzie to też dobre miejsce do założenia łąki kwietnej.

W Obszarze 4a przy ul. Orląt Lwowskich od ul. Kossaka do pl. Słowiańskiego (strona południowa), zaplanowano przebudowę chodników, podobnie jak w Obszarze 4b przy ul. Mickiewicza, od ul. Powstańców Śląskich do ul. Białego. Z kolei rewitalizację zieleni poprzez nowe nasadzenia, założenie łąki kwietnej i modernizację małej architektury zaplanowano w Obszarze 5 obejmującym ul. Orląt Lwowskich od ul. Mickiewicza do pl. Słowiańskiego (strona północna).

Warto wspomnieć, że przedmiotem projektu jest też remont części wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych przy Mickiewicza 5, 10, 11/Orląt Lwowskich 7, Mickiewicza 12, 16, 18/Orląt Lwowskich 5a, Mickiewicza 19, 21, 23, 38/ Powstańców Śląskich 5 (w tym takich jak: klatki schodowe, elewacje, dachy, instalacje, stolarka, bramy wjazdowe na podwórka), a także zagospodarowanie przestrzeni: przynależnych do poszczególnych wspólnot mieszkaniowych przy ul. Mickiewicza, Orląt Lwowskich i Powstańców Śląskich. Dodatkowo w jednym z lokali zostanie utworzona świetlica, a do utrzymania zieleni zapewniony będzie system retencji wody deszczowej.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.