Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Miechowicka Ostoja Leśna

Data publikacji: 16 stycznia 2014Liczne zapadliska, wąwozy, kotliny i wzniesienia, a także pozostałości po dawnych szybach górniczych oraz ich ukryte przez czas i porastającą roślinność oznaczenia: nazwy szybów, kamienie graniczne, źródełka wodne..., ale przede wszystkim kojąca zieleń lasu i cisza, którą delektują się nie tylko mieszkańcy Miechowic, ale też spacerowicze i rowerzyści z innych części miasta.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Lasu Bytomskiego obejmuje część lasu o powierzchni ok. 305,60 ha, położony w północno- zachodniej części Bytomia. Jego granice wyznaczają: ul. Stolarzowicka, ul. ks. Jana Frenzla, granice zabudowy osiedla Miechowice oraz granica Bytomia i Zabrza wraz z fragmentem Potoku Rokitnickiego.

Leśne ścieżki prowadzą obok oczek wodnych, wiekowych okazów drzew - również egzotycznych, takich jak tulipanowce, żywotniki, jodły kalifornijskie, będących pozostałościami po dawnych założeniach parkowych. Z kolei oczka wodne, łąki i polany stanowią siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt - w tym objętych ochroną.

Uważny obserwator ma szansę spotkać tam dzika, stado saren, lisa czy wiewiórkę, nie wspominając o ptactwie wodnym. Miejsce to jest także doskonałym plenerem fotograficznym. Obok amatorów robienia zdjęć można tam też spotkać uczniów bytomskich szkół, dla których często organizowane są tam lekcje biologii.

Dzięki nadaniu fragmentowi bytomskiego lasu statusu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego teren ten jest pod szczególną ochroną. Nie można go zanieczyszczać, zniekształcać rzeźby terenu czy umieszczać tablic reklamowych.Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.