Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Miasto zmodernizuje przystanki komunikacji miejskiej za ponad 500 tys. zł

Miasto zmodernizuje przystanki komunikacji miejskiej za ponad 500 tys. zł Data publikacji: 20 listopada 2020Trzy przystanki autobusowe oraz jeden tramwajowy jeszcze w tym roku zostaną zmodernizowane celem poprawy komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Zmianę odczują zwłaszcza podróżni, którzy korzystają z przystanku Bytom – Wrocławska w kierunku centrum. Zostanie on przeniesiony w rejon marketu Aldi.

Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych przez miasto z Funduszu Dróg Samorządowych i Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii w Bytomiu realizowanych jest szereg inwestycji drogowych - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Poprawiamy nie tylko stan infrastruktury dróg, wymieniamy oświetlenie ulic, doświetlamy i przebudowujemy przejścia dla pieszych, ale również inwestujemy w modernizację przystanków – dodaje Michał Bieda.

Umowa na modernizację 4 przystanków została już podpisana przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów, dzięki czemu wykonawca wkrótce przystąpi do prac budowlanych. Realizacja kolejnej inwestycji związanej z infrastrukturą drogową jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 300 tys. zł. Pozostałą kwotę gmina dołożyła z własnego budżetu, a modernizacja czterech przystanków będzie w sumie kosztować prawie 518 tys. zł. Warto podkreślić, że modernizacja ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo pasażerów, ale przede wszystkim stworzyć wysokie perony z podejściami, tak, aby ułatwić osobom starszym, na wózkach oraz dzieciom wsiadanie do autobusów i tramwajów.

Zgodnie z projektem zmodernizowane zostaną przystanki:

- przystanek autobusowy „Szpital Specjalistyczny nr 1” przy ul. Chrobrego w kierunku na Piekary Śląskie. W ramach prac budowlanych przewidziano: przebudowę przystanku na przystanek typu antyzatoka (element drogi, w którym wyznaczone zostało miejsce zatrzymania m.in. autobusów w miejscu zwężenia jezdni i poszerzenia chodnika), z kostki betonowej wraz z przebudową chodnika przy przystanku oraz regulacją odwodnienia i montażem tablicy informacyjnej oraz przestawieniem wiaty przystankowej;
- przystanek autobusowy przy ul. Bławatkowej w Bytomiu – Miechowicach, gdzie przebudowana zostanie zatoka na przystanek o normatywnych wymiarach, a także powstanie chodnik, miejsca postojowe oraz przestawiona będzie wiata przystankowa. Ponadto w ramach prowadzonych prac przebudowana zostanie geometrii skrzyżowania z ul. Stolarzowicka;
- przystanek tramwajowy „Łagiewniki targowisko” przy ul. Świętochłowickiej. Zakres prac obejmuje: podwyższenie istniejącego peronu tramwajowego przystankowego do normatywnej wysokości względem torowiska, a także montaż dodatkowego odwodnienia);
- warto podkreślić, że w ramach projektu powstanie również nowy przystanek autobusowy „Bytom Wrocławska” w rejonie supermarketu „ALDI” przy ul. Wrocławskiej. Na jego potrzeby zbudowana zostanie zatoka autobusowa o szerokości około 3 m i powierzchni 175 mkw. z kostki kamiennej oraz przebudowane będą zjazdy do marketu. Jednocześnie wraz z budową nowego przystanku, zlikwidowany zostanie dotychczasowy przystanek „Bytom – Wrocławska” w pobliżu siedziby Bytom – Square.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.