Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

Czerwona strefa w całym kraju

Zamknięte lokale gastronomiczne i restauracje, zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej 5 osób oraz ograniczenia w przemieszczaniu się seniorów powyżej 70. roku życia - to tylko część obostrzeń, jakie czekają nas od jutra, 24 października w związku z wprowadzeniem w całym kraju strefy czerwonej.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fundacja Petralana i MOPR znów pomagają seniorom w zakupach

Aby chronić zdrowie i życie osób z grupy szczególnego ryzyka, Fundacja Petralana wznawia projekt pomocy seniorom w zakupach. W jego pierwszej odsłonie, wiosną tego roku, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu zrealizowała ponad 300 zakupów dla osób starszych.

#BytomNaKole - podsumowanie rowerowych konsultacji społecznych

Przejechali 46,5 tysiąca kilometrów, przemierzając 100 unikalnych tras rowerowych i spalając 2 mln kalorii. Mowa o prawie 200 rowerzystach, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych mających na celu mapowanie tras, dróg i ścieżek rowerowych w Bytomiu. Podsumowaliśmy akcję #BytomNaKole.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Miasto przejmie sieć deszczową

Miasto przejmie sieć deszczową Data publikacji: 16 października 2020Gmina przejmie od Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. sprawy związane z deszczówką. Dzięki temu, będzie można rozpocząć inwestycje związane z modernizacją i rozbudową kanalizacji deszczowej w mieście. Proces przygotowywany od 2019 formalnie rozpocznie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej – mówi Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że sieć kanalizacji deszczowej i roztopowej wymaga modernizacji, a co za tym idzie dużych nakładów finansowych. Remonty są niezbędne, bowiem kanalizacja, a także infrastruktura ją obsługująca jest nie tylko wyeksploatowana, ale również przestarzała. Efekty tego są widoczne podczas intensywnych opadów deszczu, które kilkakrotnie wystąpiły w tym roku i spowodowały zalania między innymi ulicy: Frenzla w Miechowicach, Piłsudskiego i Głębokiej, skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Kolejowej w Śródmieściu czy ulicy Dworskiej.

Niemodernizowana kanalizacja deszczowa w wielu częściach miasta nie potrafi odebrać dużej ilości wody, co powoduje podczas silnych opadów lokalne podtopienia. Przejęcie kanalizacji przez gminę ma to zmienić
– mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Miasto przeprowadziło szczegółowe analizy, na podstawie których zdecydowaliśmy się umorzyć udziały gminy Bytom w BPK Sp. z o.o. poprzez zbycie udziałów i obniżenie kapitału zakładowego spółki, a następnie zakupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa – podkreśla Michał Bieda.

Warto podkreślić, że proces przejęcia sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej rozłożony został na kilka etapów. Sieć, którą przejmie wkrótce miasto została nie tylko zinwentaryzowana, ale wykonano również analizy oraz opinie prawne dotyczące m.in.: kosztów ponoszonych przez BPK Sp. z o.o. związanych z odbiorem i odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z terenu gminy Bytom oraz wartości środków trwałych spółki BPK . Aby jednak doszło do przejęcia sieci deszczowej przez miasto Rada Miejska musi wyrazić zgodę na zbycie części udziałów w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. To z kolei umożliwi zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz gminy Bytom, która tym samym stanie się właścicielem sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. należących do gminy Bytom będzie przedmiotem obrad najbliższej, 26 października sesji Rady Miejskiej. Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych, trafi wówczas do nadzoru prawnego wojewody śląskiego, co nie wstrzymuje jednak prac związanych z procesem przejmowania sieci deszczowej przez gminę od Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.