Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
01 grudnia 2020, Natalia, Blanka, Eligiusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Miasto gotowe na zmiany klimatu

Miasto gotowe na zmiany klimatu Data publikacji: 18 kwietnia 2018Jakich działań poprawiających bezpieczeństwo i chroniących zdrowie mieszkańców potrzebuje Bytom, aby lepiej przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych? Z tym problemem mierzą się eksperci z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i firmy Arcadis oraz urzędnicy UM, przygotowujący Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu w ramach Projektu Ministerstwa Środowiska. Kolejne warsztaty konsultacyjne zaplanowano na 26 kwietnia w Bytomiu.

Przed nami najważniejszy etap projektu MPA – opracowanie opcji adaptacyjnych, czyli pakietów działań o różnym charakterze – technicznym, organizacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym. Są one odpowiedzią na zidentyfikowane ryzyka, wynikające ze zmieniających się warunków klimatycznych – informuje dr arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Zaproponowane działania przystosowawcze powinny w znacznym stopniu ograniczać skutki negatywnych oddziaływań wynikających ze zmian klimatu. W kolejnym etapie poddamy opcje adaptacyjne analizom, czego efektem będzie ostateczny wybór zestawu działań, które zostaną wpisane do dokumentu MPA.

Opracowanie planów działań służących przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych i obserwowanego nasilenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych to kluczowa część prac nad Miejskimi Planami Adaptacji do zmian klimatu (MPA). Wybór tych sposobów przez samorząd, ekspertów oraz mieszkańców w ogromnym stopniu determinuje codzienność funkcjonowania miasta i mieszkańców oraz wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i zdrowie.

Podstawą do zaproponowania działań adaptacyjnych jest ocena ryzyka opracowana dla zidentyfikowanych zagrożeń klimatycznych z uwzględnieniem podatności miasta w najbardziej wrażliwych sektorach. Dla każdego z 44 miast opracowujących MPA wskazano 4 sektory najbardziej wrażliwe na zmieniające się warunki klimatyczne.

Przygotowane przez ekspertów i specjalistów z urzędów miast propozycje działań adaptacyjnych są następnie konsultowane z przedstawicielami społeczności lokalnych na warsztatach.

Śląskie miasta najbardziej potrzebują wszelkich działań związanych z ochroną swoich mieszkańców, a szczególnie osób starszych, chorych oraz dzieci przed skutkami wysokich temperatur, fal upałów, dodatkowo potęgowanych przez zjawisko miejskiej wyspy ciepła
– podkreśla Katarzyna Kobiela z ARCADIS. Nie bez znaczenia będą także propozycje działań zapobiegających podtopieniom czy powodziom miejskim, jak odprowadzanie i retencjonowanie wód opadowych z możliwością ich wykorzystania np. do utrzymania zieleni.

Więcej informacji na: www.44mpa.pl.

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.