Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent spotka się z mieszkańcami

Na początek Szombierki, potem Łagiewniki, Miechowice oraz os. gen. Ziętka i Stroszek – mieszkańcy tych dzielnic będą mogli niebawem spotkać się z prezydentem Mariuszem Wołoszem i porozmawiać o sprawach dotyczących miasta.

#BO Bytom: Zagłosuj online

Bytomski Budżet Obywatelski - zagłosuj online

Przebudowa ulic dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych

Ulice Mochnackiego, Wojciechowskiego, Musialika, Reptowska, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. To drogi, które w najbliższym czasie zostaną przebudowane. Pierwsze roboty już ruszyły na ul. Mochnackiego w Szombierkach i Reptowskiej w Miechowicach.

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze

Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego wydał pozytywną ocenę merytoryczną zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+".

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Tydzień Mediacji w bytomskim sądzie

Tydzień Mediacji w bytomskim sądzie Data publikacji: 7 października 2019Czym jest mediacja? Kto może zostać mediatorem? Jakie są koszty mediacji i kto je ponosi? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści w trakcie Tygodnia Mediacji w Sądzie Rejonowym w Bytomiu.

Międzynarodowy Dzień Mediacji (Conflict Resolution Day) to święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Zainicjowała je  amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, ustanawiając je na 20 października. W Polsce Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest od 2008 roku. W 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji obchodzić w Polsce Tydzień Mediacji (od poniedziałku do soboty w tygodniu, w którym przypada trzeci czwartek października).

W Bytomiu od poniedziałku (14 października) do soboty (18 października) możliwe będą indywidualne spotkania z mediatorami na terenie sądu. Chętni będą mogli również spotkać się z kierownikiem Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (ul. Orzegowska 20). 

Dla zainteresowanych przewidziano także prezentacje na temat znaczenia mediacji pod kątem ostatnich zmian w prawie.

Przypomnijmy, od początku 2016 roku obowiązują przepisy, które mają zachęcać do polubownego rozwiązania sporu, zanim sprawa trafi do sądu. Strony muszą być poinformowane o możliwości załatwienia sporu przez mediację, zwłaszcza na wczesnym etapie postępowania. Mają także prawo do wybory mediatora, a listy mediatorów znajdują się na stronach internetowych sądów

Mediatorem może być każda osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Mediatorem nie może być sędzia, za wyjątkiem sędziego w stanie spoczynku. Ponadto stały mediator musi mieć ukończone 26 lat, nie może być karany za przestępstwo umyślne, musi znać język polski oraz posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji.

Więcej informacji na temat Tygodnia Mediacji w Sądzie Rejonowym w Bytomiu znajdują się na stronie sądu - kliknij.

.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Pixabay

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.