Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent spotka się z mieszkańcami

Na początek Szombierki, potem Łagiewniki, Miechowice oraz os. gen. Ziętka i Stroszek – mieszkańcy tych dzielnic będą mogli niebawem spotkać się z prezydentem Mariuszem Wołoszem i porozmawiać o sprawach dotyczących miasta.

#BO Bytom: Zagłosuj online

Bytomski Budżet Obywatelski - zagłosuj online

Przebudowa ulic dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych

Ulice Mochnackiego, Wojciechowskiego, Musialika, Reptowska, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. To drogi, które w najbliższym czasie zostaną przebudowane. Pierwsze roboty już ruszyły na ul. Mochnackiego w Szombierkach i Reptowskiej w Miechowicach.

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze

Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego wydał pozytywną ocenę merytoryczną zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+".

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze Data publikacji: 7 października 2019Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego wydał pozytywną ocenę merytoryczną zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+". Program zostanie wpisany do Wykazu Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego. Tym samym zainteresowani będą mogli ubiegać się o wsparcie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

Przypomnijmy, w marcu 2019 r. miasto przeprowadziło monitoring Gminnego Programu Rewitalizacji, z którego jednoznacznie wynika, że aby przywrócić witalność miastu, większy nacisk należy położyć na odnowę Śródmieścia.

W maju i czerwcu przeprowadzono nabór przedsięwzięć rewitalizacyjnych do GPR-u. Bytomianie nadesłali 180 propozycji projektów, a148 z nich trafiło na listę uzupełniającą. Obejmują one m.in.: remonty kamienic, zagospodarowanie przestrzeni publicznych, rozwój mieszkalnictwa socjalnego, renowację obiektów zabytkowych, a także działania nieinwestycyjne, czyli projekty w zakresie pedagogiki ulicy, programów aktywności lokalnej oraz projekty ukierunkowane na poprawę sytuacji zawodowej osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem.

23 września uchwałę w sprawie aktualizacji "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+" przyjęli bytomscy radni.

Warto podkreślić, że aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji stworzyła możliwość ubiegania się o unijne środki na remonty także podmiotom niezależnym od miasta: wspólnotom mieszkaniowym, przedsiębiorcom czy organizacjom pozarządowym. Przyniosło to efekt w postaci wielu ciekawych projektów. I tak na przykład w Śródmieściu remontu doczeka się ul. Dworcowa, gdzie zmodernizowany zostanie deptak oraz części wspólne 13 budynków mieszkalnych. Rewitalizacji doczekają się także inne zniszczone kamienice np. przy Rycerskiej 1 czy Szymanowskiego 2 (dawne Kino Gloria). W ramach rewitalizacji Śródmieścia wyremontowane będą także części wspólne budynków przy ul. Mickiewicza, Głębokiej, Matejki, Katowickiej, Rostka.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (dysponent pieniędzy unijnych na Śląsku) w przyszłym roku ogłosi nabór projektów, a jeśli dostaną one dofinansowanie, mają być zrealizowane do końca 2022 roku.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.