Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 czerwca 2020, Kira, Bonifacy, Waleria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

odNOWA kościoła św. Jacka

Kościół pw. św. Jacka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w Rozbarku i naszym mieście. Dzięki dwóm projektom unijnym, w wybudowanym na początku XX wieku kościele prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie oraz remontowe, dzięki którym zabytkowy obiekt za prawie 30 mln zł zostanie odnowiony.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Mapownik niepodległej w Muzeum Górnośląskim

Mapownik niepodległej w Muzeum Górnośląskim Data publikacji: 6 listopada 2019Akcja organizowana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu to okazja nie tylko do zapoznania się z historią powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, ale również rodzinnego odkrywania miejsc związanych z tymi wydarzeniami. Zapraszamy w najbliższą sobotę, 9 listopada do udziału w grze terenowej połączonej z projekcją filmu „Znaki”.

11 listopada 1918 roku po 123 latach Polska ponownie zaistniała na mapie Europy, ale walka o Górny Śląsk miała się dopiero rozpocząć. Trzeba było aż trzech powstań i plebiscytu, aby włączyć wschodnie tereny Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Bytom jednak pozostał po niemieckiej stronie. Granicę ustalono w październiku 1921 roku – otaczała ona Bytom z trzech stron, zaraz za rogatkami. Sto lat temu Bytom był świadkiem wielu, nierzadko dramatycznych zdarzeń.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do wspólnego odkrywania bytomskich tajemnic. Pomoże nam w tym gra miejska oraz film edukacyjny. Każda z drużyn (rodziny, przyjaciele, indywidualni poszukiwacze historii bez limitów wiekowych), po obejrzeniu krótkiego filmu zawierającego wskazówki, otrzyma ją „Mapownik niepodległej” – mapę zawierającą plan podróży oraz wskazówki umożliwiające zdobycie kodu do sejfu. Podczas podróży przez miasto uczestnicy gry poznają miejsca, które zapisały się w historii i odkryją ślady przeszłości pozostawione na budynkach i ulicach.

Kto złamie szyfr powstańczy i otrzymaj odznakę „Detektywa historii”? Dla pierwszych 20 osób przewidziane są dodatkowe upominki. Gra historyczna rozpocznie się na ul. Wojciecha Korfantego, którego nazwa upamiętnia człowieka bardzo ważnego dla historii walk o przyłączenie części terenów Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej Polskiej.

Początek spotkania w Sali Gorczyckiego /budynek przy ul. Korfantego 34/ o 12.30.

W sobotę, 9 listopada zapraszamy także na wykład „Wojciech Korfanty w listopadzie 1918: między Berlinem, Poznaniem, Warszawą i Bytomiem” w ramach projektu „Historie z plakatu – plebiscyt na Górnym Śląsku” /Sala Kolumnowa w budynku przy ul. Korfantego 34/. Podczas wykładu Józef Krzyk, autor książki „Wojna papierowa. Powstania śląskie 1919 – 1921” oraz „Spacerownik Powstańczy” opowie o ówczesnych realiach politycznych i omówi działania podjęte przez Wojciecha Korfantego w listopadzie 1918 roku.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.