Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 listopada 2019, Renata, Witold, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Mapownik niepodległej w Muzeum Górnośląskim

Mapownik niepodległej w Muzeum Górnośląskim Data publikacji: 6 listopada 2019Akcja organizowana przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu to okazja nie tylko do zapoznania się z historią powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, ale również rodzinnego odkrywania miejsc związanych z tymi wydarzeniami. Zapraszamy w najbliższą sobotę, 9 listopada do udziału w grze terenowej połączonej z projekcją filmu „Znaki”.

11 listopada 1918 roku po 123 latach Polska ponownie zaistniała na mapie Europy, ale walka o Górny Śląsk miała się dopiero rozpocząć. Trzeba było aż trzech powstań i plebiscytu, aby włączyć wschodnie tereny Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Bytom jednak pozostał po niemieckiej stronie. Granicę ustalono w październiku 1921 roku – otaczała ona Bytom z trzech stron, zaraz za rogatkami. Sto lat temu Bytom był świadkiem wielu, nierzadko dramatycznych zdarzeń.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do wspólnego odkrywania bytomskich tajemnic. Pomoże nam w tym gra miejska oraz film edukacyjny. Każda z drużyn (rodziny, przyjaciele, indywidualni poszukiwacze historii bez limitów wiekowych), po obejrzeniu krótkiego filmu zawierającego wskazówki, otrzyma ją „Mapownik niepodległej” – mapę zawierającą plan podróży oraz wskazówki umożliwiające zdobycie kodu do sejfu. Podczas podróży przez miasto uczestnicy gry poznają miejsca, które zapisały się w historii i odkryją ślady przeszłości pozostawione na budynkach i ulicach.

Kto złamie szyfr powstańczy i otrzymaj odznakę „Detektywa historii”? Dla pierwszych 20 osób przewidziane są dodatkowe upominki. Gra historyczna rozpocznie się na ul. Wojciecha Korfantego, którego nazwa upamiętnia człowieka bardzo ważnego dla historii walk o przyłączenie części terenów Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej Polskiej.

Początek spotkania w Sali Gorczyckiego /budynek przy ul. Korfantego 34/ o 12.30.

W sobotę, 9 listopada zapraszamy także na wykład „Wojciech Korfanty w listopadzie 1918: między Berlinem, Poznaniem, Warszawą i Bytomiem” w ramach projektu „Historie z plakatu – plebiscyt na Górnym Śląsku” /Sala Kolumnowa w budynku przy ul. Korfantego 34/. Podczas wykładu Józef Krzyk, autor książki „Wojna papierowa. Powstania śląskie 1919 – 1921” oraz „Spacerownik Powstańczy” opowie o ówczesnych realiach politycznych i omówi działania podjęte przez Wojciecha Korfantego w listopadzie 1918 roku.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.