Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 kwietnia 2020, Renata, Jakub, Ryszard

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Osobno, ale razem

Jak sobie radzimy podczas kwarantanny? Jak się odnajdujemy w naszym nowym rytmie dnia? I wreszcie jak się wspieramy w tym trudnym czasie? Wyślij nam swoje zdjęcie i podziel się doświadczeniami, biorąc udział w akcji „Osobno, ale razem”.

Kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki czy bulwary będą zamknięte. Oprócz tego zmienione zostają zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Zewsząd płynie pomoc dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Samochody transportowe, urządzenia do dezynfekcji, aparat RTG, budowa dwóch śluz na terenie oddziału zakaźnego, respiratory, a także środki finansowe na zakup płynów i sprzętu do dezynfekcji. Zewsząd płynie pomoc dla miejskiego szpitala w Bytomiu.

Komunikat dla klientów Wydziału Komunikacji

Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną (platforma ePUAP i elektroniczna skrzynka podawcza systemu pojazd i kierowca). Zobacz linki – TUTAJ

Uwaga! Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Najważniejsze informacje, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Wszystko co musicie wiedzieć znajdziecie TUTAJ

Od 16 marca Urząd Miejski zamknięty. Obsługa przez telefon i internet

Od poniedziałku, 16 marca /do odwołania/ Urząd Miejski w Bytomiu, podległe mu jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie zostaną zamknięte. Klienci będą mogli skorzystać z usług tylko w nadzwyczajnych sytuacjach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Małgorzatka w iluminacji

Małgorzatka w iluminacji Data publikacji: 30 listopada 2014Kiedyś ten prastary gród, zwany w średniowieczu Sutuhali, rozświetlał tylko blask księżyca. Dziś (30 listopada) kościół na Wzgórzu Św. Małgorzaty zajaśniał dziesiątkami reflektorów.

Niewielki, liczący obecnie ok. 200 parafian kościół, jest świadkiem najstarszych dziejów naszego miasta. Jubileusz 760-lecia lokacji Bytomia, stał się doskonałą okazją, do tego, by nieco uważniej przyjrzeć się wzgórzu i dostrzec jego wyjątkowość, którą o zmroku podkreśla teraz oświetlenie.

Koncepcja iluminacji powstała w stosunkowo krótkim czasie, dzięki gotowemu projektowi architektoniczno-estetycznemu, który najpierw zmaterializowaliśmy za pomocą komputerowej wizualizacji, a następnie przetestowaliśmy w skali 1:1 na obiekcie. Widzieliśmy jak zachowują się obiekty w danym świetle, „na żywo” korygowaliśmy barwę i moc światła, osiągając zamierzony efekt – mówi Michał Kaczmarzyk z Pracowni Architektonicznej Qbik.

Ciekawe jest, że oświetlony został nie tylko kościół, ale też teren wokół świątyni: brukowana droga do kościoła, stacje drogi krzyżowej oraz zieleń. Staraliśmy się potraktować ten projekt od strony urbanistycznej. Nie skupiać się tylko na kilku elementach kościoła, którego neogotycka stylistyka pozbawiona jest finezyjnych detali, ale opracować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać kompozycyjną całość – mówi Kaczmarzyk.

Udało się. Gra świateł - a trzeba wiedzieć, że inne temperatury barw zastosowano do oświetlenia bryły kościoła, inne do zieleni - tchnie równowagą, nadając miejscu specyficznego klimatu. Z efektu zadowoleni są też gospodarze Wzgórza Św. Małgorzaty – ojcowie werbiści.

Małgorzatka miała swoje wzloty i upadki. Był czas zapomnienia i czas zainteresowania, jak choćby niedawne badania archeologiczne. Dążymy do tego, by wzmocnić, uporządkować średniowieczną skarpę i uatrakcyjnić pod względem turystycznym. Mam nadzieję, że świetlna iluminacja wzgórza pozwoli mu wyjść z mroku – dosłownie i w przenośni – mówi o. Marek Pardon, proboszcz parafii Św. Małgorzaty.

Do wykonania instalacji, która oświetla Małgorzatkę, wykorzystano energooszczędne oprawy ledowe oraz wyładowcze, które doskonale sprawdzają się z zimie. Istotny jest fakt, że inwestycja ta przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.