Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2020, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna ulica z Funduszu Dróg Samorządowych będzie przebudowana

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Świętej Elżbiety muszą spodziewać się utrudnień drogowych. W najbliższy poniedziałek, 24 lutego rozpoczyna się przebudowa tej ulicy, która będzie kosztować łącznie ponad 2,5 mln zł, z czego 1 mln 285 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nie stój w kolejce. Zapłać przez internet

Aby uniknąć stania w kolejkach, klienci Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu mogą opłaty komunikacyjne regulować również przez internet. Opłaty można wnosić na rachunek bankowy: Urząd Miejski w Bytomiu, Getin Noble Bank S.A. Oddział Bytom - 83 1560 1049 0000 9030 0005 1440.

Wypełnij kwestionariusz ankiety dotyczący reklam w mieście - ruszają konsultacje społeczne


Spotkaj się z prezydentem i porozmawiaj o mieście

Znane są kolejne terminy spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. Bytomianie mogą porozmawiać o sprawach dotyczących miasta, zgłosić uwagi, poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Linia krótka, urodziny huczne. Sto lat dla linii nr 38!

Linia krótka, urodziny huczne. Sto lat dla linii nr 38! Data publikacji: 10 lutego 2020Orkiestra zagrała "100 lat", a prezydent pokroił tort - jedna z najkrótszych linii tramwajowych na świecie, nr 38, obchodziła swoje 38. urodziny. Z życzeniami wpadł m.in. Paweł Lison, najbardziej rozpoznawalny motorniczy w Bytomiu.

Paweł Lison z linią nr 38 byl związany 17 lat. Jak niegdyś wspominał, 38 to jedyny tramwaj na świecie, do którego pasażerowie wchodząc, mówią „dzień dobry”, a wysiadając, machają do motorniczego ręką na pożegnanie... Choć kurs tramwajem nr 38 jest krótki, to przez lata udało mu się poznać pasażerów, jak swoich sąsiadów. Wiem, jak się nazywają, co u nich słychać, a ich dzieci nazywają mnie dziadkiem - mówił. "Tramwajowe” wnuczęta 6 grudnia każdego roku czekały, aż stanie się dla nich świętym Mikołajem. Tramwaj ma miłośników na całym świecie, a motorniczy Paweł Lison pokazywał go ludziom z całej Polski i nie tylko. Wiózł w nim nawet gości z Australii i Stanów Zjednoczonych.

Tramwaj nr 38 jest też najbardziej umuzykalnionym tramwajem w Polsce. Tu co roku odbywa się wymyślony przez bytomskiego muzyka Krzysztofa Wydrę festiwal Blues Bana. Bierze w nim udział kilkudziesięciu muzyków bluesowych z całego kraju. Muzycy przez kilka godzin umilają trasę przejazdu pasażerom, których reakcja - jak przyznają - jest bardzo różna. Jedni są bardzo zdziwieni, inni śpiewają, potakują głowami w takt muzyki. Wielu kilka razy przejeżdża trasę, żeby posłuchać bluesowych kawałków. Impreza staje się rozpoznawalna nie tylko na Śląsku. Została wpisana do Ogólnopolskich Obchodów Dnia Bluesa, które odbywają się we wrześniu.

Przypomnijmy, linia nr 38 jest najkrótszą linią tramwajową w Polsce i jedną z najkrótszych na świecie. Ma 1350 metrów długości, zatrzymuje się przy pięciu przystankach, jeździ po jednej ulicy (Piekarskiej), a przejazd nią zajmuje sześć minut.

Linia tramwajowa na ulicy Piekarskiej została zbudowana w 1913 roku i prowadziła do zajezdni miejskich tramwajów bytomskich. Obecna linia nr 38 to właśnie fragment jednej z ówczesnych linii miejskich, prowadzących niegdyś z rynku do istniejącej do dziś zajezdni na końcu ul. Piekarskiej. Początkowo kursowała nią linia III do Rynku, w latach 1933-1951 była to linia 33 do Kopalni Nowy Orzeł Biały (przemianowana na 35 w 1951 roku), a od 10 lutego 1982 roku linia nosi numer 38.

Na dzisiejsze urodziny zagrała lini nr 38 Orkiestra Dęta Tramwaje Śląskie, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 narysowały wagon przemierzający codziennie ulicę Piekarską.Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.