Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2020, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

BO Bytom: Głosuj online

Ruszyło głosowanie w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Wejdź na: https://bo.bytom.pl/ i zdecyduj, które projekty zostaną zrealizowane.

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Wymienią się doświadczeniami oraz obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla, a także poszukają najlepszych rozwiązań, aby skutki transformacji dla gospodarek miast górniczych były jak najmniej odczuwalne. W czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kolejna drogowa inwestycja zakończona. Tym razem w Łagiewnikach

Rozbudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodnika, a także roboty bitumiczne na ulicy Szyby Rycerskie. Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa warta około 1,2 mln. Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie 550 tys. zł.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Linia krótka, urodziny huczne. Sto lat dla linii nr 38!

Linia krótka, urodziny huczne. Sto lat dla linii nr 38! Data publikacji: 10 lutego 2020Orkiestra zagrała "100 lat", a prezydent pokroił tort - jedna z najkrótszych linii tramwajowych na świecie, nr 38, obchodziła swoje 38. urodziny. Z życzeniami wpadł m.in. Paweł Lison, najbardziej rozpoznawalny motorniczy w Bytomiu.

Paweł Lison z linią nr 38 byl związany 17 lat. Jak niegdyś wspominał, 38 to jedyny tramwaj na świecie, do którego pasażerowie wchodząc, mówią „dzień dobry”, a wysiadając, machają do motorniczego ręką na pożegnanie... Choć kurs tramwajem nr 38 jest krótki, to przez lata udało mu się poznać pasażerów, jak swoich sąsiadów. Wiem, jak się nazywają, co u nich słychać, a ich dzieci nazywają mnie dziadkiem - mówił. "Tramwajowe” wnuczęta 6 grudnia każdego roku czekały, aż stanie się dla nich świętym Mikołajem. Tramwaj ma miłośników na całym świecie, a motorniczy Paweł Lison pokazywał go ludziom z całej Polski i nie tylko. Wiózł w nim nawet gości z Australii i Stanów Zjednoczonych.

Tramwaj nr 38 jest też najbardziej umuzykalnionym tramwajem w Polsce. Tu co roku odbywa się wymyślony przez bytomskiego muzyka Krzysztofa Wydrę festiwal Blues Bana. Bierze w nim udział kilkudziesięciu muzyków bluesowych z całego kraju. Muzycy przez kilka godzin umilają trasę przejazdu pasażerom, których reakcja - jak przyznają - jest bardzo różna. Jedni są bardzo zdziwieni, inni śpiewają, potakują głowami w takt muzyki. Wielu kilka razy przejeżdża trasę, żeby posłuchać bluesowych kawałków. Impreza staje się rozpoznawalna nie tylko na Śląsku. Została wpisana do Ogólnopolskich Obchodów Dnia Bluesa, które odbywają się we wrześniu.

Przypomnijmy, linia nr 38 jest najkrótszą linią tramwajową w Polsce i jedną z najkrótszych na świecie. Ma 1350 metrów długości, zatrzymuje się przy pięciu przystankach, jeździ po jednej ulicy (Piekarskiej), a przejazd nią zajmuje sześć minut.

Linia tramwajowa na ulicy Piekarskiej została zbudowana w 1913 roku i prowadziła do zajezdni miejskich tramwajów bytomskich. Obecna linia nr 38 to właśnie fragment jednej z ówczesnych linii miejskich, prowadzących niegdyś z rynku do istniejącej do dziś zajezdni na końcu ul. Piekarskiej. Początkowo kursowała nią linia III do Rynku, w latach 1933-1951 była to linia 33 do Kopalni Nowy Orzeł Biały (przemianowana na 35 w 1951 roku), a od 10 lutego 1982 roku linia nosi numer 38.

Na dzisiejsze urodziny zagrała lini nr 38 Orkiestra Dęta Tramwaje Śląskie, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 narysowały wagon przemierzający codziennie ulicę Piekarską.Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.