Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

#LightForBelarus

#LightForBelarus Data publikacji: 12 września 2020Bytomskie Centrum Kultury oraz Opera Śląska w Bytomiu włączyły się w ogólnoświatową akcję „Światło dla Białorusi”. Na znak solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację, na fasadzie Beceku i Opery wyświetlona została historyczna flaga Białorusi w kolorach biało-czerwono-białym.

Akcja „Światło dla Białorusi” czyli #LightForBelarus została zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury. W weekend 12 – 13 września – w geście solidarności z Białorusinami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność – na fasadach budynków i obiektów kulturalnych w wielu polskich miastach pojawiły się iluminacje w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. W Bytomiu do akcji włączyły się: Opera Śląska oraz Bytomskie Centrum Kultury, których budynki zostały oświetlone biało-czerwono-białą iluminacją na znak solidarności z Białorusinami.

Warto podkreślić, że biało-czerwono-białe barwy od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Manifestacjom i wiecom towarzyszą również teraz. Po raz pierwszy wprowadzone zostały oficjalnie w 1918 roku, a w latach 1991-1995 roku były oficjalną flagą państwową Republiki Białorusi.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.