Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Leszek Stanek

Leszek Stanek Data publikacji: 9 grudnia 2013Mimo, że wychowałem się w Świętochłowicach, z Bytomiem jestem bardzo związany. Już w wieku 13 czy 14 lat rozpocząłem tu przygodę z teatrem, działając w kółku teatralnym "Wena".

Później uczyłem się także śpiewu u Ani Góreckiej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. W Bytomiu mam przyjaciół, znajomych, z którymi często się spotykam. Poza tym, to tutaj zacząłem realizować swoje marzenia jako młody artysta. Dla mnie to miasto kojarzy się ze sztuką i ze sceną.

W Szkole Wokalno - Baletowej w Gliwicach poznałem po raz pierwszy Jacka Łumińskiego, założyciela Śląskiego Teatru Tańca. To dzięki niemu zainteresowałem się tańcem współczesnym.

Spotykam się z wieloma ludźmi z całej Polski i absolutnym faktem jest, że doceniają oni to, co zrobił Jacek Łumiński. Stworzył on teatr wyjątkowy, który jako pierwszy zainicjował akcje promujące taniec współczesny, taniec jako sztukę. Łumiński dostawał propozycje stworzenia innych teatrów, w Krakowie czy w Warszawie, ostatecznie postawił jednak na Bytom. 

Śląski Teatr Tańca jest miejscem, z którego wypływa energia, które mnie inspiruje. To jeden z artystycznych filarów miasta. Jest jeszcze kilka innych miejsc w Bytomiu do których chętnie powracam, z którymi jestem szczególnie związany. Do nich należy Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, Galeria Stalowe Anioły, gdzie lubię kupować prezenty dla swoich bliskich, a także Jazz Club Fantom, w którym chętnie spotykam się z przyjaciółmi.

Leszek Stanek -  aktor, tancerz, choreograf, Dyrektor Studia Teatru Fizycznego.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.