Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2020, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Laureaci Oscara spotkali się z widzami

Laureaci Oscara spotkali się z widzami Data publikacji: 7 września 2019Dla pasjonatów kinematografii drugi dzień Festiwalu był nie lada gratką. Tuż przed pokazem specjalnym arcydzieła Stevena Spielberga „Lista Schindlera” widzowie spotkali się z laureatami Oscara za scenografię do tego filmu – Allanem Starskim i Ewą Braun.

Podczas spotkania goście Festiwalu opowiadali nie tylko o swojej dotychczasowej pracy, ale przede wszystkim skupili się na filmie, który miał ogromny wpływ na dzieje kina i uwidocznił z jednej strony prawdziwą historię nieznanego wcześniej Oskara Schindlera (Liam Neeson), który w czasie II wojny światowej ocalił życie ponad 1100 Żydów, zaś z drugiej ukazał jeden z najmroczniejszych rozdziałów historii ludzkości – Holocaust.

Film musi przekonywać widza, a więc sceny historyczne muszą odzwierciedlać czas, w którym dzieje się akcja – mówił podczas spotkania przed emisją filmu „Lista Schindlera” Allan Starski. Szukaliśmy rekwizytów i miejsc, aby jak najlepiej oddać to, co działo się w Krakowie podczas II wojny światowej – podkreślała Ewa Braun.

Twórcy podkreślali znaczenie powstałego w 1993 roku filmu, który został laureatem siedmiu Oscarów,  w tym dla filmu roku, za reżyserię, scenariusz jak również zdjęcia, scenografię oraz montaż i muzykę.

Lista Schindlera była z pewnością jednym z tych filmów, który był oglądany na całym świecie. Film Spielberga przypomniał, ale również ukazał to, co działo się w Europie, a zwłaszcza w Polsce podczas II wojny światowej – mówił Allan Starski. Warto podkreślić, że materiałem wyjściowym do filmu była nie tylko książka Thomasa Keneally'ego, ale również relacje i wspomnienia osób, które przeżyły tamte czasy. To dzięki nim reżyser poznał wiele szczegółów związanych z historią miejsc i ludzi, które zostały ukazane w filmie – podkreślał Starski.

Warto dodać, że Patronem Honorowym pokazu filmu „Lista Schindlera” był Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Drugi dzień Bytom Film Festiwal upłynął pod znakiem prezentacji filmów, warsztatów, konkursów oraz spotkań z twórcami. Nie zabrakło również specjalnych pokazów filmów, w tym ekranizacji „Kobiety samotnej” w reżyserii Agnieszki Holland, który odbył się w ramach stałego punktu festiwalu „W hołdzie Mistrzyni” z okazji 40. rocznicy reżyserskiego debiutu reżyserki. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć jeszcze jeden obraz Agnieszki Holland już w sobotę, 7 września o 17.00 w Bytomskim Centrum Kultury. Będzie to „Europa, Europa”, jednej z najgłośniejszych filmów lat dziewięćdziesiątych XX wieku Agnieszki Holland, nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany oraz laureat Złotego Globa za najlepszy filmy obcojęzyczny.

Warto podkreślić, że do współpracy przy tegorocznej odsłonie festiwalu, została zaproszona Squart Gallery, gdzie już we wrześniu będą prezentowane wideoarty Lecha Majewskiego. Jednym z gości tegorocznego festiwalu będzie także Kuba Mikurda - filmoznawca, psycholog oraz tłumacz twórczości Slavoja Žižka, uznawanego za jednego z najbardziej kontrowersyjnych myślicieli XXI wieku, bezkompromisowego krytyka współczesnego świata.

Mikurda przedstawi w sobotę, 7 września o 17.45 w CH Agora publiczności także swój własny film - „Love Express” (2018), opowiadający historię kariery Waleriana Borowczyka - obiecującego grafika, pionierskiego twórcy surrealistycznej animacji reżysera, który stał się ostatecznie zakładnikiem produkowanych taśmowo, coraz bardziej kiczowatych erotyków.

Organizatorzy w ramach Silesii Panorama wyświetlą również Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich, a w seansie i dyskusji skupionej wokół niej wezmą udział twórcy Encyklopedii - Kamil Niesłony oraz dr Maciej Marmola oraz Halina Bieda, dyrektorka Muzeum Powstań Śląskich.

Na zakończenie Festiwalu nagrodzone zostaną filmy krótkometrażowe w trzech kategoriach: najlepszy dokument, najlepszy film fabularny oraz najlepszy eksperyment lub animacja.

Pełną listę filmów wraz z opisami, a także szczegóły dotyczące wszystkich pozostałych atrakcji, znaleźć można na: http://festivalbytom.pl/program/

Przypomnijmy, że kiedy w 2014 roku wystartowała pierwsza edycja imprezy, w zamyśle miało to być jednodniowe wydarzenie poświęcone wyłącznie prezentacji filmów o Bytomiu. Z biegiem lat jego formuła ewoluowała stwarzając nie tylko doskonałą okazję do przypomnienia dorobku narodowego dziedzictwa sztuki filmowej, ale też spotkania wielkich nazwisk środowiska filmowego i dyskusji o kinematografii.

Patronat nad Festiwalem objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.