Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 sierpinia 2019, Bartlomiej, Jerzy, Bartosz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Suchogórski Labirynt Skalny

Suchogórski Labirynt Skalny Data publikacji: 16 stycznia 2014Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są głębokie dolinki, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne wąwozy, pagórki, kopce i wzniesienia ze stromymi stokami, które w połączeniu ze zróżnicowaniem gatunkowym flory, stanowią ostoję bioróżnorodności. Powstała w ten sposób rzeźba, w której rozwinęła się interesująca szata roślinna, tworzy miejsce przypominające swym charakterem atmosferę  labiryntu, co znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w nazwie obszaru.

Utworzony na mocy uchwały Rady Miejskiej z 2008 roku. O objęciu ochroną zadecydowały walory krajobrazowe oraz roślinność, wśród której są okazy objęte prawną ochroną gatunkową. Teren objęty ochroną położony jest w granicach Bytomia, gdzie do początku XX wieku funkcjonowała kopalnia odkrywkowa limonitu i dolomitu, która przyczyniła się do powstała interesującej, urozmaiconej rzeźby terenu. 

Z uwagi na sukcesję naturalną oraz prowadzone nasadzenia w latach 60. XIX wieku, na terenie zespołu występuje różnogatunkowy drzewostan z przewagą drzew liściastych, reprezentowany przez: klon zwyczajny i polny, jawor, grab pospolity, jesion wyniosły, brzozę brodawkowatą, buka zwyczajnego, lipę drobnolistną, robinię akacjową, czeremchę amerykańską i dąb czerwony. Do nielicznych drzew iglastych należą: modrzew europejski i sosna pospolita. Na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego rozwinęła się interesująca szata roślinna, wśród której znajdziemy: babkę lancetowatą, chaber łąkowy, driakiew żółtawą, dziurawca zwyczajnego, jastrzębca kosmaczka, komonicę zwyczajną, krwawnika pospolitego, krzyżownicę czubatą, lepnicę rozdętą, marchew zwyczajną, posłonka kutnerowatego, przetacznika ożankowego, przytulia wiosenne: właściwe i czepne, rajgras wyniosły, rezedę żółtą, skrzyp polny, tomkę wonną, wiechlinę łąkową, gatunki kostrzew, dziewięćsił bezłodygowy oraz kruszynka szerokolistnego, które są objęte prawną ochroną gatunkową.

 
Zdjęcia: Fot. M. Galas

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.