Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 listopada 2019, Renata, Witold, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

14. Gorczycki Festiwal

Przed nami 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Pierwszy koncert w Bytomiu już w piątek, 15 listopada na scenie Opery Śląskiej.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Kultura w szkołach. Ogólnopolska konferencja w Bytomiu

Kultura w szkołach. Ogólnopolska konferencja w Bytomiu Data publikacji: 8 listopada 2019Kultura w programach nauczania oraz współpraca między szkołami a instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych będzie tematem ogólnopolskiej konferencji "Sztuka edukacji". Jej organizatorem jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki oraz Gmina Bytom.

W tym roku (21 i 22 listopada) uczestników konferencji gościć będą dwie bytomskie instytucje - Teatr Rozbark oraz Bytomskim Centrum Kultury.

Jej tematyka oscylować będzie wokół projektów edukacji kulturalnej i artystycznej, które przyczyniają się do budowania i pogłębiania relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Wśród prelegentów znalazło się sporo osób związanych z instytucjami kultury i sztuki, tworzącymi projekty ogólnopolskie. Swój głos będą też miały bytomskie organizacje działające na terenie miasta.

Poprzednie edycja konferencji edukacyjno-kulturalnej odbyły się m.in. w Warszawie, Zielonej górze, Radziejowicach, Białymstoku czy w Kielcach. Wybór Bytomia na organizację kolejnej konferencji był nieprzypadkowy. Jak argumentują organizatorzy: Władze Bytomia coraz częściej pokazują, że miasto jest otwarte na oddolne inicjatywy, wspierając i dając przestrzeń bytomskim społecznikom.

Program

21 listopada (czwartek):

11.30-13.00 PANEL I: Niewidzialne środowisko – dobre relacje, które dają siłę
W rozmowie wezmą udział: dr hab. Krzysztof Maliszewski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Aleksandra Drzazga (Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu), Katarzyna Michalska (Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu ), absolwenci Klas Aktywności Twórczej w dawnym Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Szafranka w Bytomiu

13.30-15.00 PANEL II: W relacji z przeszłością
Anna Rak (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) Heinrich Shulc Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje
Marta Łabęcka (LO im. Henryka Sienkiewicz w Szydłowcu) O!BŁĘDNEkino
Jakub Niewiński (Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej) Żywy Most pamięci Living Memory Bridge – od Przeszłości przez Teraźniejszość ku Przyszłości”
Agnieszka Foryś i Michał Zakrzewski (VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie) Polubić wizjonerów sztuki?

16.00-17.30 PANEL III: Poza rolą i schematem
Agata Dąbek (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) Dramat w działaniu
Agata Dawidowicz i Dorota Schreiber (Ośrodek Kultury Górna w Łodzi) oraz Adam Szadkowski (Szkoła Podstawowa nr 141 w Łodzi), Ruchy Nieteoretyczne
Katarzyna Zabłocka (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu) Patrz – Człowiek!
Katarzyna Waluda (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytomiu) i Katarzyna Kalina (CSW Kronika w Bytomiu) Axis mundi

18.00-19.30 PANEL IV: W relacji ze sobą
Magdalena Futrzyk (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu) Improwizacja taneczna jako warsztat do twórczej edukacji i budowania relacji
Jarosława Słowik (Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach) doLAStaMY
Daniel Leżoń (Imagination Space Center, Bytom) IMSPACE: kolekcjonowanie doświadczeń

22 listopada (piątek)

9.00-11.00 Warsztaty z artystami w podziale na grupy
Warsztaty poprowadzą: Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Dominik Ritszel, Piotr Mateusz Wach

11.30-13.00 PANEL: Wejdź w relacje ze swoją przestrzenią
Ewa Surowiec (Grupa nieformalna Landszaft z Bytomia) Piątka z przyrody!
Jagoda Stuła (Fundacja Inqubator Teatralny z Bytomia) Tu Teatr Bytom – Rozbark
Katarzyna Jasielska, Agnieszka Sikora (Stowarzyszenie Jarmark Kultury) Ajnfart – kulturalna brama

13.00-13.30 Zakończenie i podsumowanie konferencji

14.30-16.00 Spacer tematyczny po Bytomiu w podziale na grupy

Na zdjęciu: ubiegłoroczna edycja konferencji w RadziejowicachAutor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Zachęta

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.