Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 czerwca 2020, Kira, Bonifacy, Waleria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Kultura w szkołach. Ogólnopolska konferencja w Bytomiu

Kultura w szkołach. Ogólnopolska konferencja w Bytomiu Data publikacji: 8 listopada 2019Kultura w programach nauczania oraz współpraca między szkołami a instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych będzie tematem ogólnopolskiej konferencji "Sztuka edukacji". Jej organizatorem jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki oraz Gmina Bytom.

W tym roku (21 i 22 listopada) uczestników konferencji gościć będą dwie bytomskie instytucje - Teatr Rozbark oraz Bytomskim Centrum Kultury.

Jej tematyka oscylować będzie wokół projektów edukacji kulturalnej i artystycznej, które przyczyniają się do budowania i pogłębiania relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Wśród prelegentów znalazło się sporo osób związanych z instytucjami kultury i sztuki, tworzącymi projekty ogólnopolskie. Swój głos będą też miały bytomskie organizacje działające na terenie miasta.

Poprzednie edycja konferencji edukacyjno-kulturalnej odbyły się m.in. w Warszawie, Zielonej górze, Radziejowicach, Białymstoku czy w Kielcach. Wybór Bytomia na organizację kolejnej konferencji był nieprzypadkowy. Jak argumentują organizatorzy: Władze Bytomia coraz częściej pokazują, że miasto jest otwarte na oddolne inicjatywy, wspierając i dając przestrzeń bytomskim społecznikom.

Program

21 listopada (czwartek):

11.30-13.00 PANEL I: Niewidzialne środowisko – dobre relacje, które dają siłę
W rozmowie wezmą udział: dr hab. Krzysztof Maliszewski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Aleksandra Drzazga (Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu), Katarzyna Michalska (Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu ), absolwenci Klas Aktywności Twórczej w dawnym Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Szafranka w Bytomiu

13.30-15.00 PANEL II: W relacji z przeszłością
Anna Rak (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) Heinrich Shulc Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje
Marta Łabęcka (LO im. Henryka Sienkiewicz w Szydłowcu) O!BŁĘDNEkino
Jakub Niewiński (Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej) Żywy Most pamięci Living Memory Bridge – od Przeszłości przez Teraźniejszość ku Przyszłości”
Agnieszka Foryś i Michał Zakrzewski (VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie) Polubić wizjonerów sztuki?

16.00-17.30 PANEL III: Poza rolą i schematem
Agata Dąbek (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) Dramat w działaniu
Agata Dawidowicz i Dorota Schreiber (Ośrodek Kultury Górna w Łodzi) oraz Adam Szadkowski (Szkoła Podstawowa nr 141 w Łodzi), Ruchy Nieteoretyczne
Katarzyna Zabłocka (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu) Patrz – Człowiek!
Katarzyna Waluda (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytomiu) i Katarzyna Kalina (CSW Kronika w Bytomiu) Axis mundi

18.00-19.30 PANEL IV: W relacji ze sobą
Magdalena Futrzyk (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu) Improwizacja taneczna jako warsztat do twórczej edukacji i budowania relacji
Jarosława Słowik (Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach) doLAStaMY
Daniel Leżoń (Imagination Space Center, Bytom) IMSPACE: kolekcjonowanie doświadczeń

22 listopada (piątek)

9.00-11.00 Warsztaty z artystami w podziale na grupy
Warsztaty poprowadzą: Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Dominik Ritszel, Piotr Mateusz Wach

11.30-13.00 PANEL: Wejdź w relacje ze swoją przestrzenią
Ewa Surowiec (Grupa nieformalna Landszaft z Bytomia) Piątka z przyrody!
Jagoda Stuła (Fundacja Inqubator Teatralny z Bytomia) Tu Teatr Bytom – Rozbark
Katarzyna Jasielska, Agnieszka Sikora (Stowarzyszenie Jarmark Kultury) Ajnfart – kulturalna brama

13.00-13.30 Zakończenie i podsumowanie konferencji

14.30-16.00 Spacer tematyczny po Bytomiu w podziale na grupy

Na zdjęciu: ubiegłoroczna edycja konferencji w RadziejowicachAutor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Zachęta

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.