Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2019, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nabór do Bytomskiego Komitetu Rewitalizacji

Do 1 października potrwa nabór członków drugiej, trzyletniej kadencji Bytomskiego Komitetu Rewitalizacji. Pierwsza kadencja kończy się 19 listopada (po 2 latach od powołania).

Prawie 7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulic

Jeszcze w tym roku rozpoczną się modernizacje dróg w kilku dzielnicach Bytomia, na które gmina pozyskała środki zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych. Przebudowane zostaną ulice: Mochnackiego, Reptowska, Wojciechowskiego, Musialika, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie.

ZBM i TBS łączą siły. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zwiększenie potencjału inwestycyjnego, usprawnienie administracji, a co za tym idzie zmniejszenie jej kosztów, a także oszczędności związane z racjonalizacją kosztów obsługi prawnej, finansowej i zarządzania nieruchomościami. To tylko niektóre korzyści wynikające z połączenia ZBM-u i TBS-u w jedną spółkę.

Bytom uśmiecha się do Ciebie

Bytomskie koszulki  i torby zdobił już m.in. zabytkowy tramwaj, bytomski lew i smok. Teraz czas na odrobinę ekstrawagancji i zupełnie nowy look. W Biurze Promocji Bytomia są już do kupienia nowe wzory gadżetów promocyjnych.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Kreacje inspirowane motoryzacją

Kreacje inspirowane motoryzacją Data publikacji: 10 września 2019Od mocnego uderzenia zaczynają rok szkolny przyszłe projektantki mody odbywające zajęcia praktyczne w Bytomskim Ośrodku Edukacji. Przygotowują kreacje na paradę pojazdów zabytkowych. W tym roku inspiracją do tworzenia kreacji są  m.in.: Renault NN, Citroen Rosalie, Cadillac czy Syrena 105L (z Galerii Motoryzacji i Techniki). W pracowni krawieckiej wre.

Parada pojazdów zabytkowych odbędzie się w tym roku po raz 16. Towarzyszą jej pokazy mody bytomskich uczniów. Impreza, na którą zjeżdżają miłośnicy zabytkowej motoryzacji z kraju i zagranicy, jest okazją do zaprezentowania części naszej działalności - mówi Monika Skorus, zastępca dyrektora Bytomskiego Ośrodka Edukacji. BOE jest jednostką prowadzącą Galerię Motoryzacji i Techniki, prowadzi również zajęcia praktyczne dla uczniów bytomskich szkół zawodowych. Kształcimy m.in. techników przemysłu mody. Poziom nauczania jest bardzo wysoki. Jestem pewna, że z takimi zdolnościami i umiejętnościami praktycznymi otwiera się przed nimi rynek pracy nie tylko w Polsce - mówi Monika Skorus.

Ubrania do prezentacji podczas Parady Pojazdów Zabytkowych zaprojektowała Natalia Stanik, uczennica IV klasy Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Nawiązują one do stylów obowiązujących w konkretnych dekadach, od lat 20-tych do 80-tych. Od kilkunastu dni Natalia wraz z koleżankami dopina kolekcję na ostatni guzik w pracowniach BOE.

To dziewczyny, które wiedzą, czego chcą. Są bardzo kreatywne i mają ciekawe spojrzenie na modę. Uczymy się od siebie nawzajem - przyznaje Jolanta Półtorak z firmy Capris zajmującej się konstrukcją odzieży. (Co ciekawe, Capris przygotowuje modele i dokumentacje dla wielu firm odzieżowych w całej Polsce. Ma ich na swoim koncie już ponad 7500 - od spódnicy po kombinezon skoczka narciarskiego). To właśnie tam uczennice wykonywały wykroje i przygotowywały dokumentację do kreacji. Wygląda to tak, że to, co zaprojektowała Natalia, muszą obrobić technicznie - rozrysować, dopasować do rozmiaru, wybrać odpowiedni gatunek materiału i określić potrzebną ilość niezbędnych do uszycia kreacji elementów.

Późnej, w pracowni wielozawodowej BOE (ul. Miarki) następuje etap szycia. Uczennice mają odpowiedni sprzęt - profesjonalne maszyny, żelazka parowe, deski do prasowania, manekiny do przymiarki. Nad merytorycznym przebiegiem prac czuwają nauczycielki kształcenia zawodowego: Katarzyna Kęsik, Joanna Miliszewska, Sylwia Palik, Anna Rybkowska i Małgorzata Zoleńska.

Kolekcja zaprezentowana 14 września na bytomskim Rynku podczas Parady Pojazdów Zabytkowych będzie oryginalna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, zgodnie ze sztuką krawiecką. Przygotowują ją młodzi ludzie, którzy w przyszłości chcą sami narzucać style, a nie poddawać się dyktatowi wielkich domów mody. Jeśli kupują w sieciówkach, to tylko po to, by wykorzystać ubrania do własnych przeróbek. Nie kupują, ani nie wyrzucają odzieży bezmyślnie. Zgodnie z obowiązującymi trendami, zaglądają do szaf swoich mam i babć, wyciągają stamtąd ubrania, które po odpowiednich przeróbkach stają się niepowtarzalnymi perełkami. Miłośników mody i automobili czeka w najbliższą sobotę prawdziwa uczta.

Samochody, do których powstały kreacje:

  • lata 20-te: Renaut NN (1925 r.), Nash (1928 r.), Peugeot 201 (1926 r.)
  • lata 30-te: Citroen Rosalie (1935r.)
  • lata 40-te: Volvo 444
  • lata 50-te: Mercedes w.136–170s, BMW 501 „b” „Bordowy Anioł”, Mercedes Adenauer w.189–300 d
  • lata 60-te: Motocykl K-750 z wózkiem bocznym, BMW Isetta, Cadillac, Skoda Felicja, VW Westfalia “Butik”, R-R Silver Cloud II
  • lata 70-te: Jaguar E-type cabrio
  • lata 80-te: Syrena 105L
Zabytkowe samochody można oglądać w Galerii Motoryzacji i Techniki przy ul. Strzelców Bytomskich 98, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. G. Goik, BOE

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.