Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 lipca 2020, Henryk, Wlodzimierz, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Bibliotek Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Kolejne udogodnienia dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu

Kolejne udogodnienia dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu Data publikacji: 26 czerwca 2020Zgodnie z  rekomendacjami Biblioteki Narodowej w Warszawie, od 1 lipca Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wprowadza kolejne  udogodnienia dla czytelników. Zwiększony zostanie limit osób  mogących jednocześnie przebywać na terenie gmachu głównego, ale przede wszystkim otwarte zostaną również filie MBP w Bytomiu.

Zmiany i kolejne udogodnienie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu od 1 lipca 2020 roku:

    • zwiększony zostanie limit osób mogących jednocześnie przebywać na terenie gmachu głównego MBP z 10 do 20 czytelników, przy czym w każdej agendzie będą jednocześnie obsługiwane wyłącznie 2 osoby;
    • przywrócone zostaną zapisy do Biblioteki i wydawanie kart bibliotecznych, a także wyczekiwany przez wielu wolny dostęp do półek, ułatwiający wybór poszukiwanej pozycji;
    • zwroty książek wypożyczonych będą przyjmowane w agendach, tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem reżimu epidemicznego, jednak książki zwrócone nadal będą poddawane krótkotrwałej kwarantannie przed ponownym włączeniem ich do księgozbioru;
    • biblioteka przywróci również przyjmowanie darów książkowych na obowiązujących dotychczas zasadach, kierując otrzymane pozycje do obowiązkowej kwarantanny.

Osoby wchodzące na teren biblioteki nadal muszą posiadać maseczki zakrywające usta i nos oraz będą poddawane pomiarom temperatury ciała i dezynfekcji rąk. Aż do odwołania, wstrzymana pozostaje możliwość korzystania z prasy, zbiorów czytelnianych przeznaczonych do udostępniania na miejscu oraz publicznie dostępnych komputerów. Biblioteka nie będzie organizowała również konferencji, seminariów, zebrań, spotkań autorskich, warsztatów oraz wernisaży wystaw.

W związku z wieloma pytaniami, ze strony czytelników, informujemy, że od 1 lipca uruchomione zostaną filie biblioteczne. Obsługa czytelników w tych placówkach będzie funkcjonowała na zasadach zbliżonych do obowiązujących w agendach gmachu głównego. Tam gdzie warunki lokalowe umożliwią taką ewentualność, czytelnicy uzyskają wolny dostęp do półek.

Mając na względzie sytuację epidemiczną w naszym regionie prosimy naszych użytkowników o korzystanie z możliwości zamawiania pozycji książkowych za pośrednictwem systemu Prolib, mailowo lub telefonicznie, co znacznie ułatwia proces udostępniania i skraca czas pobytu w pomieszczeniach bibliotecznych.

UWAGA!
Książki wypożyczone po 1 lipca 2020 roku ponownie zostaną objęte systemem naliczania kar. Prosimy zatem o terminowe zwroty wypożyczonych zbiorów.
Kopia UWAGA!(2).jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.