Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Odkrycie archeologiczne na pl. Grunwaldzkim

Odkrycie archeologiczne na pl. Grunwaldzkim Data publikacji: 30 lipca 2018W tym roku to już kolejne odkrycie archeologiczne dokonane przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przypomnijmy, że wcześniej archeologowie z Bytomia znaleźli w kościele św. Małgorzaty groby dziecięce, ceramikę, monety oraz konstrukcję kamienną, zaś teraz na pl. Grunwaldzkim odkryto mury i pozostałości ceramiki.

Badania prowadzone w południowej części placu Grunwaldzkiego prowadzone są przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wykopaliska ujawniły istnienie murów o długości 8 metrów najprawdopodobniej z przyporą od strony południowej. Odnalezione zostały również dwa obiekty, które można z pewnym prawdopodobieństwem łączyć z fosą. Czy to pozostałości dawnego zaginionego zamku książąt bytomskich? Póki co jest to hipoteza wymagająca weryfikacji, bo, jak podkreślają archeolodzy, nie są to z pewnością fragmenty murów miejskich.

Być może pozostałości odkryte w tym roku można łączyć z badaniami Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z 2004 roku i reliktami murów oraz fosy, które w tamtym czasie zarejestrowano – mówi Ewelina Imiołczyk z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Warto również dodać, że w trakcie prowadzonych prac archeologicznych natrafiono także na fragmenty ceramiki, kości zwierzęcych oraz drewna.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.