Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Kolejna atrakcja w Galerii Motoryzacji i Techniki

Kolejna atrakcja w Galerii Motoryzacji i Techniki Data publikacji: 27 lipca 2018Do tej pory stały przy Komendzie Miejskiej PSP w Bytomiu przy ul. Strażackiej i służyły przez wiele lat bytomskim strażakom. Mowa o dwóch dystrybutorach paliwa, z których jeden trafi do Galerii Motoryzacji i Techniki w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 98.

Dystrybutory paliw zostały decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bytomiu oraz pozwoleń konserwatorskich zdemontowane. Mimo że nie posiadają wartości muzealnej - z dostępnych dokumentów /świadectw legalizacji/ wynika, że zostały wyprodukowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku - stanowią dużą wartość historyczną i kolekcjonerską. Dlatego też Galeria Techniki i Motoryzacji w Bytomiu zwróciła się do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu i uzyskała zgodę na przejęcie jednego z dystrybutorów.

Po gruntownej renowacji będzie on cennym eksponatem dla odwiedzających to szczególne miejsce w naszym mieście turystów i miłośników samochodów. Po raz pierwszy po renowacji będzie można go zobaczyć 15 września podczas obchodów 10. rocznicy powstania Galerii Motoryzacji i Techniki przy ul. Strzelców Bytomskich 98.

Warto dodać, że Galeria Motoryzacji i Techniki w Bytomiu współpracuje z Komendą Miejską PSP w Bytomiu od momentu jej utworzenia tj. od 2008 r. Ma z nią podpisaną umowę o współpracy i wspólnie realizuje od dwóch lat działania na rzecz bezpieczeństwa szczególnie dzieci i młodzieży w ramach Bytomskiej Akademii Bezpieczeństwa. Ponadto Galeria Motoryzacji i Techniki pozyskała już ze Straży Pożarnej drobne eksponaty jak: pompę paliwa, maski i sprzęt wyposażenia strażackiego oraz mundury strażackie.

Galeria posiada również 2 zabytkowe pojazdy strażackie: Magirus i Żuk (pojazdy utrzymane są w doskonałym stanie, z pełnym wyposażeniem i są sprawne technicznie). Od 14 lat organizowane są także pokazy sprzętu strażackiego podczas Śląskich Manewrów, a na terenie Galerii Motoryzacji i Techniki w Bytomiu prezentowany jest posiadany sprzęt strażacki.

 

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Dziennik Zachodni

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.