Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Bibliotek Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Kobiety sztuki w Muzeum Górnośląskim

Kobiety sztuki w Muzeum Górnośląskim Data publikacji: 1 grudnia 2019„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce” to przekrojowa wystawa poświęcona kobietom sztuki ukazująca procesy ich emancypacji artystycznej. Otwarcie wystawy już w czwartek, 5 grudnia.

Z końcem XIX w. Matilda Gage zauważyła znaczną dysproporcję między osiągnięciami kobiet a osiągnięciami mężczyzn na polu nauk ścisłych. Wynikała ona z systematycznego pomijania udziału naukowców-kobiet w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom-mężczyznom. Zjawisko to nazwano „efektem Matyldy".

Irena Weiss, Katarzyna Kobro, Krystyna Herling-Grudzińska, Zofia Kulik i wiele innych artystek często rozpoczynało swoją karierę artystyczną w tandemie z partnerem-artystą lub nawet w jego cieniu. Wernisaż wystawy odbędzie się o 17.00 w gmachu przy pl. Sobieskiego 2.

Wystawa poza sporą liczbą eksponatów z kolekcji bytomskiego muzeum, w tym z obszaru malarstwa, rysunku i fotografii, zaprezentuje obiekty wypożyczone m.in. z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zarówno rzeźby Katarzyny Kobro i Marii Pinińskiej-Bereś oraz malarstwo Michaliny Krzyżanowskiej, jak i prace mniej znanych artystek z kolekcji Muzeum Górnośląskiego: Marii Dawskiej, Urszuli Broll czy Teresy Rudowicz. Całość dopełni niezwykła instalacja Doroty Hadrian, zatytułowana „Marzanna”, będąca efektem otwartego projektu włączającego w jego realizację lokalne mieszkanki Śląska.

Wstęp wolny.
Autor: AK
Zdjęcia: arch. MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.