Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka Data publikacji: 16 stycznia 2014



Teren, gdzie obecnie funkcjonuje całoroczny stok narciarski Dolomity Sportowa Dolina, został oobjęty ochroną indywidualną na podstawie rozporządzenia Nr 2/95 Wojewody Katowickiego z dnia 3 stycznia 1995r. i zajmuje obszar w przybliżeniu 6 ha wyrobiska dolomitu z około 1889r., w kamieniołomie Blachówka.
 
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, historycznych i krajobrazowych dawnego, nieczynnego wyrobiska dolomitu na terenie wykarczowanej w latach dziewięćdziesiątych XIX w. sporej części buczyny w środku Lasu Segieckiego. Kamieniołom budują osady triasowe spoczywające na warstwach powstałych w okresie dewonu i permu. Obszar ten został silnie przekształcony w wyniku wielowiekowej działalności górniczej, najpierw odkrywkowej (odkrywkowa eksploatacja wapieni, dolomitów, rud ołowiu, żelaza, cynku, piasków, żwiru), a potem podziemnej eksploatacji rud cynku i ołowiu.

Pozostałością są usypiska, wyrobiska odkrywkowe, chodniki podziemne, sztolnie i szyby,a także hałdy nadkładu, zapadliska i niecki osiadania. Teren kamieniołomu Blachówka jest zamknięty dla turystów, m.in. ze względu na niebezpieczeństwo wynikające z możliwości osuwania się skał. Na obszarze chronionego wyrobiska dolomitu obowiązują szczególne przepisy z zakresu ochrony przyrody.

Występują tu zwierzęta chronione (nietoperze) i rośliny cenne przyrodniczo, m.in. narecznica samcza, orlica, dziewięćsił bezłodygowy, chaber drakiewnik, dziurawiec. Na ścianach, wyniesieniach i na dużej części dna kamieniołomu znajdują się sprzyjające warunki do rozwoju gatunków cieniolubnych. Pojawiają się też: brzoza brodawkowata, wierzba iwa i dereń świdwa. W zagłębieniach dna tworzą się stałe lub sezonowe oczka wodne, w których zauważa się płazy i gady.

Na uwagę zasługują wyloty sztolni, w  których  gnieździ się 8 gatunków nietoperzy: nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, nocek Brandta,  nocek wąsatek - ze względu na trudności w oznaczeniu hibernujących osobników podawane są razem,  mroczek późny, gacek brunatny, gacek szary. Liczba zimujących w podziemiach tarnogórsko-bytomskich nietoperzy oscyluje w ilości około 200 osobników. W skali woj.śląskiego jest to jedno z największych stanowisk tego ustawowo chronionego ssaka.
 

Ogromnym zagrożeniem dla podziemi i przebywających w nich nietoperzy jest rozwijająca się w ostatnich latach niekontrolowana penetracja podziemi. Naturalne procesy w kamieniołomie prowadzą do zasypywania wlotu odcinka najchętniej zasiedlanego przez zimujące nietoperze, co w konsekwencji może doprowadzić do drastycznego spadku liczebności największej zimowej kolonii tego ssaka na Śląsku.

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: M.Galas

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.