Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna drogowa inwestycja zakończona. Tym razem w Łagiewnikach

Rozbudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodnika, a także roboty bitumiczne na ulicy Szyby Rycerskie. Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa warta około 1,2 mln. Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie 550 tys. zł.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Jest rządowe wsparcie dla Bytomia

Jest rządowe wsparcie dla Bytomia Data publikacji: 10 września 202022 mln zł bezzwrotnej dotacji otrzymało nasze miasto w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki, o które ubiegało się miasto przeznaczone zostaną na zadania inwestycyjne związane m.in. z budową dróg, modernizację placówek oświatowych czy infrastrukturę sportową.
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Źródłem finansowania Funduszu Inwestycji Lokalnych jest Fundusz COVID-19. Gminy, które złożyły wniosek o wsparcie, będą mogły wykorzystać dotację m.in. na rozbudowę szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków i przedszkoli, a także modernizację dróg i inne lokalnie działania. Bytom jest jednym z miast, które złożyły wniosek o udzielenie dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
I tak w ramach puli przeznaczonej dla samorządów gminnych i powiatowych wyodrębniono środki w wysokości 6 mld zł. Podział tych środków został oparty o regułę uwzględniającą planowane tegoroczne wydatki majątkowe skorygowane o zamożność gminy. Do naszego miasta trafiło aż 22 mln zł, które chcemy przeznaczyć m.in. na modernizację dróg, budowę przedszkola w Miechowicach czy inwestycje w obiekty sportowe – mówi  prezydent Mariusz Wołosz.
 
Pieniądze, które otrzymało nasze miasto będą mogły trafić nie tylko na poczet nowych inwestycji, ale też będą mogły być przekazane na wkład własny do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych. Co istotne z naszej perspektywy miasta realizującego szereg projektów unijnych, środki z RFIL mogą być przeznaczone na wkład własny do projektów unijnych - mówi prezydent.
 
Warto zaznaczyć, że środki z rezerwy budżetu przeznaczone na wydatki na zwalczanie i zapobieganie Covid-19 do końca sierpnia wyniosły  ponad 2,2 mln zł. Ubytek dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych za 7 miesięcy w porównaniu z wykonaniem za analogiczny okres lat poprzednich wyniósł ok. 8 mln 900 tys. zł, natomiast z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych - ok.  1 milion 978 tys. zł.

 Bytom będzie aplikować także o wsparcie z drugiej puli RFIL. Tym razem środki będą rozdzielane na konkretne projekty inwestycyjne.

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.