Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

Czerwona strefa w całym kraju

Zamknięte lokale gastronomiczne i restauracje, zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej 5 osób oraz ograniczenia w przemieszczaniu się seniorów powyżej 70. roku życia - to tylko część obostrzeń, jakie czekają nas od jutra, 24 października w związku z wprowadzeniem w całym kraju strefy czerwonej.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fundacja Petralana i MOPR znów pomagają seniorom w zakupach

Aby chronić zdrowie i życie osób z grupy szczególnego ryzyka, Fundacja Petralana wznawia projekt pomocy seniorom w zakupach. W jego pierwszej odsłonie, wiosną tego roku, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu zrealizowała ponad 300 zakupów dla osób starszych.

#BytomNaKole - podsumowanie rowerowych konsultacji społecznych

Przejechali 46,5 tysiąca kilometrów, przemierzając 100 unikalnych tras rowerowych i spalając 2 mln kalorii. Mowa o prawie 200 rowerzystach, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych mających na celu mapowanie tras, dróg i ścieżek rowerowych w Bytomiu. Podsumowaliśmy akcję #BytomNaKole.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Jak powinna funkcjonować SPP? Wyraź swoją opinię

Jak powinna funkcjonować SPP? Wyraź swoją opinię Data publikacji: 8 października 2020Przeprowadziliśmy analizy funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, z których wynika, że, aby usprawnić jej działanie, konieczne są zmiany. Zanim jednak podejmiemy konkretne decyzje, chcemy skonsultować je z mieszkańcami – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Dlatego zachęcamy do udziału w badaniu ankietowym, w ramach którego mieszkańcy Bytomia i kierowcy spoza miasta mogą wyrazić swoją opinię na temat działania strefy – dodaje Michał Bieda.

W czerwcu Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu przeprowadził diagnozę sytuacji parkingowej – pomiary zajętości, napełnienia, czasu parkowania i rotacji pojazdów w strefie i poza Strefą Płatnego Parkowania Bytomiu. Ankieterzy zapytali też kierowców o opinię dotyczącą działania SPP, cel przyjazdu do centrum miasta, deklarowany czasu parkowania w SPP oraz stawki za parkowanie. Z badań, jakie przeprowadzono wynika, że między 8.00 a 10.00, a także po godz. 14.00 zajętość miejsc parkingowych w Śródmieściu Bytomia przekracza nawet 150%. To oznacza, że w tym czasie nie ma wolnych miejsc do parkowania, a wielu kierowców krąży po ulicach centrum w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego lub decyduje się zaparkować swój samochód niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Podczas badań sprawdzono również czas parkowania pojazdów w SPP oraz rotację samochodów w poszczególnych obszarach, gdzie obowiązuje strefa. Jak się okazało, zdecydowana większość kierowców parkuje swoje samochody w strefie na czas poniżej jednej godziny, ale widoczna jest także tendencja do pozostawiania samochodów na miejscach parkingowych na okres od 2 do 4 godzin. Przeprowadzone przez MZDiM badania rotacji samochodów, wykazały, że najmniejsza rotacja aut występuje w rejonie placówek oświatowych, a także budynków użyteczności publicznej, jak: poczta, przychodnie, szpitale czy obiekty kulturalne. Czyli w miejscach, gdzie kierowcy często chcieliby zaparkować samochód na krótki czas, aby załatwić swoje sprawy.

Aby pozyskać pełniejszą wiedzę o funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania, prosimy mieszkańców Bytomia i kierowców spoza miasta o udział w badaniu ankietowym – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Badanie w formie ankiety, która dostępna jest TUTAJ jest kolejnym etapem diagnozy sytuacji parkingowej w Bytomiu – po pomiarach zajętości, napełnienia, czasu parkowania i rotacji pojazdów przeprowadzonych w czerwcu 2020 roku przez specjalistyczną firmę na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Wypełnienie kwestionariusza zajmie około 10 minut, a odpowiedzi na takie pytania jak: częstotliwość parkowania, dostępność miejsc parkingowych, ograniczenie ruchu pojazdów w centrum miasta, rozszerzenie strefy czy okres funkcjonowania strefy z pewnością będą dodatkowym źródłem informacji związanym z planowanymi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania.

Badanie ankietowe potrwa od 8 do 15 października. Po podsumowaniu wyniki badania opublikujemy na stronie www.bytom.pl

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.