Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
04 czerwca 2020, Helga, Karol, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

IX Bytomski Festiwal Nauki i Sztuki za nami

IX Bytomski Festiwal Nauki i Sztuki za nami Data publikacji: 19 marca 2016Prawie 2400 uczniów na Targach Edukacyjnych, 60 szkół wyższych z Bytomia i Górnego Śląska, pracodawcy współpracujący z bytomskimi szkołami, liczne warsztaty i wykłady naukowe. Przez pięć dni Bytom był regionalną stolicą nauki. Wczoraj /18 marca/ w Teatrze Rozbark zakończył się IX Bytomski Festiwal Nauki i Sztuki.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu było „Quo vadis liczbo Pi”, które miało łączyć obchodzony w marcu Międzynarodowy Dzień Liczby Pi oraz ustanowiony przez Senat RP "Rok Henryka Sienkiewicza". Impreza rozpoczęła się od happeningu na bytomskim Rynku. 14 marca uczniowie kilkunastu bytomskich szkół rozwinęli 540 metrową szarfę z liczbą Pi z okazji Międzynarodowego Dnia Pi. W kolejnych dniach, między innymi w Hali na Skarpie oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego prowadzone były Targi Edukacyjne, podczas których uczniowie oraz ich rodzice mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami szkół różnego typu, porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę edukacji. Nie zabrakło także stoisk pracodawców, którzy na co dzień współpracują z bytomskimi szkołami, a także przedstawicieli 60 szkół wyższych ze Śląska, prezentujących swoją ofertę edukacyjną.
 
Bogaty i urozmaicony program z pewnością zainteresował bytomskich uczniów, a także pozwolił im wybrać najciekawszą, indywidualną propozycję, zarówno dla humanistów jak i umysłów ścisłych – mówiła o imprezie Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
 
Jak, co roku imprezie towarzyszyły liczne konkursy, warsztaty i wykłady naukowe, a także prelekcje, gry oraz przedstawienia i inscenizacje teatralne. W mieście odbywały się liczne imprezy poświęcone zarówno naukom ścisłym, jak i sztuce. Na zainteresowanych czekały prelekcje multimedialne i spotkania literackie poświecone twórczości Henryka Sienkiewicza oraz wykłady między innymi na temat systemów liczenia stosowanych na przestrzeni lat, wykorzystania matematyki w muzyce oraz technik drukowania 3 D. Jednym z nich był czwartkowy /17 marca/ wykład w Centrum Kształcenia Ustawicznego prof. zw. dr hab. Bogdana Dembińskiego „U źródeł matematycznego przyrodoznawstwa”, a także wystawa fotografii „Matematyka i liczba Pi w literaturze”.

Młodzi są coraz bardziej świadomi, że mając konkretny fach w ręku, łatwiej im będzie odnaleźć się na wymagającym rynku pracy. Trzeba tu podkreślić rolę szkół w promowaniu kształcenia zawodowego, które organizują między innymi spotkania młodzieży z profesjonalistami np. z dziedziny gastronomii, turystyki czy hotelarstwa. Dzięki nim uczniowie mają możliwość spojrzenia na swój przyszły zawód oczami osoby, która odniosła sukces – mówi Mariusz Fiszer, kierownik Referatu Organizacyjnego Wydziału Edukacji UM w Bytomiu.
 
Targi Edukacyjne w Bytomiu to dobra marka i jedna z większych imprez tego typu w regionie. Ich celem jest nie tylko przekazanie uczniom informacji o możliwościach dalszego kształcenia się, lecz również umożliwienie szybkiego porównania bogatej oferty edukacyjnej szkół wyższych na Śląsku.
 
W IX Bytomskim Festiwalu Nauki i Sztuki wzięły udział nie tylko bytomskie szkoły, ale także jednostki kulturalne, takie jak: Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 i Miejska Biblioteka Publiczna.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek/CKU

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.