Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
04 sierpinia 2020, Dominika, Jan, Protazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura w Operze Śląskiej

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura w Operze Śląskiej Data publikacji: 30 marca 201976 uczestników z całego świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Uczestnikami tegorocznej edycji konkursu są przedstawiciele aż 13 krajów, między innymi z: Polski, Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii, Rosji, Australii, Ukrainy, Izraela, Chorwacji czy Libanu. Uczestnikom podczas prezentacji będą towarzyszyli akompaniatorzy: Grzegorz Biegas, Larisa Czaban, Natalya Gaponenko, Mirella Malorny-Konopka oraz Olena Skrok. Zmagania konkursowe oceni jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

Warto dodać, że to już dziesiąta edycja w całej historii konkursu i czwarta wśród tych o randze w pełni międzynarodowej. Cieszy nas tak duże zainteresowanie kolejną edycją konkursu – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Chociaż planowaliśmy, że zaprezentuje się maksymalnie 60 solistów, zdecydowaliśmy o dopuszczeniu do przesłuchań 76 uczestników. Przygotowania są już bardzo zaawansowane i liczymy, że będzie to czas wyjątkowych przeżyć muzycznych zarówno dla artystów, jak i publiczności. Serdecznie zapraszamy także na przesłuchania, które są otwarte – podkreśla dyrektor.

Kolejne dni to przesłuchania, otwarte dla publiczności. Bilety wstępu na przesłuchania (każdorazowe wejście) kosztują złotówkę. Można je nabyć w kasie Opery Śląskiej lub online, przez www.opera-slaska.pl

Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Konkurs będzie transmitowany online na: www.adamdidur.com Informacje można także śledzić na FB.

Przypomnijmy, że I Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1979 roku i był pierwszym w Polsce konkursem typowo operowym.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Opera Śląska w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.