Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Inwestycje unijne coraz bliżej

Inwestycje unijne coraz bliżej Data publikacji: 1 września 2015Budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, czy modernizacja gospodarki cieplnej budynków mieszkalnych – to tylko niektóre bytomskie projekty przewidziane do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Strategia ZIT naszego subregionu została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument , dzięki któremu samorządy mogą wspólnie ubiegać się o środki unijne na inwestycje, które mają zapewnić rozwój całemu regionowi. ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Aby sfinansować inwestycje w ramach ZIT, jednostki samorządu terytorialnego muszą przygotować odpowiednią strategię, zgodną z Umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument musi być pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urząd marszałkowski z danego województwa.

Warto podkreślić, że w ramach ZIT w przyszłej perspektywie unijnej Bytom może sięgnąć po ponad 170 mln zł, a cały Subregion Centralny – po ponad 3 mld zł.

Przypomnijmy, w skład Związku Subregionu Centralnego wchodzi 81 jednostek samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego. W jego obrębie znajduje się 14 miast na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) oraz 8 powiatów ziemskich (będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański) i zlokalizowane na ich terenie gminy.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Glow Images/East News

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.