Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
04 sierpinia 2020, Dominika, Jan, Protazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Inscenizacja "Walki o Miechowice" z aktorską obsadą

Inscenizacja "Walki o Miechowice" z aktorską obsadą Data publikacji: 10 stycznia 2020Ta jedna z największych inscenizacji historycznych na Górnym Śląsku co roku przyciąga setki mieszkańców naszego miasta i okolic. Już 25 stycznia w Miechowicach odbędzie się kolejna edycja widowiska „Walki o Miechowice”, w której tym razem wezmą udział znani polscy aktorzy: Cezary Żak oraz Lech Dyblik.

Przygotowania do kolejnej edycji widowiska historycznego „Walki o Miechowice” cały czas trwają. Dopinamy szczegóły inscenizacji tak, aby wszystko było gotowe na 25 stycznia – mówi Ireneusz Okoń, jeden z głównych organizatorów widowiska historycznego „Walki o Miechowice” i członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium. W widowisku weźmie udział ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji oraz prawie 180 rekonstruktorów. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli także znani polscy aktorzy – Cezary Żak oraz Lech Dyblik – dodaje Ireneusz Okoń, który czuwa nad organizacją jednej z największych na Śląsku oraz w Polsce inscenizacji historycznych.

Miłośnicy historii z pewnością pamiętają Cezarego Żaka z roli Harry’ego Sauera z serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów", gdzie wcielił się w postać SS-Hauptsturmführera, szefa bezpieczeństwa na zamku Książ. Podczas styczniowej inscenizacji popularny polski aktor wcieli się w rolę oficera Wehrmachtu. Z kolei Lech Dyblik, również znany z wielu seriali i filmów historycznych, gdzie głównie grał role drugoplanowe, wcieli się w rolę majora NKWD.

Warto dodać, że podczas inscenizacji przewidziany jest także udział czołgu T-34 oraz pojazdów niemieckich.

Przygotowania do kolejnej edycji widowiska historycznego „Walki o Miechowice” trwają od wielu miesięcy. Tworzony jest nie tylko scenariusz inscenizacji, ale cały czas trwają rozmowy i ustalanie szczegółów z grupami rekonstrukcyjnymi i rekonstruktorami, którzy biorą udział w inscenizacji, aby jak najdokładniej odzwierciedlić tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku. Przypomnijmy, że wkraczający do Miechowic żołnierze Armii Czerwonej dokonali wielu zbrodni na mieszkańcach tej niewielkiej wówczas gminy. Do dziś nie udało się ustalić pełnej listy mieszkańców zamordowanych przez Sowietów, jednak w Tragedii Miechowickiej – jak określa się wydarzenia, które miały miejsce 75. lat temu – mogło zginął nawet 380 osób.

Warto dodać, że sobotniej inscenizacji będą towarzyszyły dwa inne wydarzenia. 24 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy do budynku „Ciszy Syjonu” na prelekcje poświęconą tragicznym wydarzeniom w Miechowicach w styczniu 1945 roku, którą poprowadzi prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha. Z kolei o 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem Lecha Dyblika, który dzień później weźmie udział w widowisku historycznym „Walki o Miechowice”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z inscenizacją historyczną 24 i 25 stycznia jest wolny, jednak ilość miejsc dla publiczności w dniu inscenizacji /25 stycznia/ będzie ograniczona.

Warto podkreślić, że inscenizacja „Walki o Miechowice” jest częścią wojewódzkich obchodów Tragedii Górnośląskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli: wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Bytomia.

Zobacz szczegóły programu:
24 stycznia /piątek/:
godz. 17.00 – wykład na temat walk w Miechowicach (Dariusz Pietrucha, Miechowice, Ostoja Pokoju),
godz. 18.00 - koncert Lecha Dyblika (Miechowice, Ostoja Pokoju)

25 stycznia /sobota/:
godz. 11.30 - składanie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej,
godz. 12.15 - Kościół pw. Bożego Ciała, Miechowice - msza św. celebrowana przez ks. biskupa Jana Kopca,
godz. 13.30 - odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Jana Frenzla zamordowanego przez Sowietów w dniu 25 stycznia 1945 roku w Miechowicach (ProFort Centrum, ul. Stolarzowicka 19, obok kościoła),
godz. 14.00 - rekonstrukcja historyczna „Walki o Miechowice 1945”.


Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek oraz Materiały Organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.