Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 marca 2019, Gabriel, Marek, Gabor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Ignacy Hakuba

Ignacy Hakuba Data publikacji: 20 lutego 2014Od wrześniowego numeru „Rynku 7” rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych historii miasta. Przypomnimy w nich m.in. dzieje zasłużonych mieszkańców Bytomia, poświęcimy także nieco uwagi budowlom atrakcyjnym ze względu na swoje walory architektoniczne. Postacią, z którą tym razem wyruszymy w przeszłość, będzie Ignacy Hakuba, swego czasu najbogatszy mieszkaniec miasta, biznesmen branży browarniczej.
          Urodził się 29 lipca 1841 roku w Bytomiu jako dziecko właściciela nieruchomości Simona oraz Marianny z domu Garus. W latach 1870-1871 wziął udział w zwycięskiej dla Prus wojnie z Francją. Po powrocie z frontu Hakuba zajął się handlem piwem. Uzyskał przedstawicielstwo browarów tyskich księcia pszczyńskiego na obszar Bytomia i okolic. Siedziba jego hurtowni i rozlewni piwa o nazwie „Hakuba GMBH” mieściła się przy obecnej ulicy Webera, w budynku, w którym po ostatniej wojnie działała wytwórnia wód gazowanych. Pod koniec wieku był generalnym przedstawicielem browaru na powiat katowicki, bytomski, lubliniecki, gliwicki oraz miasto Mysłowice. Prowadził także interesy z browarami z południowych Niemiec i Austrio-Węgier, a także działał na terenach zaboru rosyjskiego.
             Z czasem stał się najbardziej znanym i zamożnym mieszkańcem Bytomia. Pod koniec życia posiadał majątek szacowany na prawie 2 miliony marek. Jednak od samego początku angażował się w działalność społeczną. W 1880 roku został wybrany członkiem rady miejskiej Bytomia, a w 1901 roku stał się nieetatowym członkiem zarządu miasta. Funkcję tę sprawował honorowo. Fundował również stypendia dla ubogiej młodzieży gimnazjalnej oraz organizował fundacje finansujące studia. Jedną z nich była „Stadtrat-Hakuba-Stiftung”, która pomagała uczniom szkoły realnej, mającej swą siedzibę w budynku obecnego IV LO na pl. Sikorskiego. Założył również fundusz pomagający weteranom wojennym. Swoje pieniądze przeznaczał też na wyposażenie kościołów. Zafundował  neogotycki ołtarz główny kościoła Wniebowzięcia NMP oraz witraże w kościele św. Jacka na Rozbarku. Sfinansował także budowę ZOO w Parku Miejskim oraz nieistniejący już pomnik króla Prus Fryderyka Wielkiego na placu Sikorskiego.
            Ignacy Hakuba zmarł 8 listopada 1910 roku. Został pochowany w neoklasycystycznym grobowcu, w formie portyku, na głównym bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa. Wkrótce po jego śmierci jego imieniem nazwano jedną z bytomskich ulic, dzisiaj znaną jako ulicę Kraszewskiego.
            Interesująca jest historia zwieńczenia kamienicy Hakuby z ul. Jainty 27 (dawniej Tarnowitzerstrasse 16), która została wyburzona wraz z całym kwartałem na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Przedstawia głowę brodatego mężczyzny w koronie z kufli. Najprawdopodobniej jest to portret samego Hakuby – Króla Pijaków. Po latach tułaczki została przekazana przez pewną parę z Bytomia w ręce Urzędu Miejskiego. Aktualnie znajduje się w Biurze Promocji Bytomia, gdzie można ją obejrzeć.


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" wrzesień 2012 r.

 
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.