Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

E- rekrutacja do przedszkola

Ważna informacja dla rodziców. 11 marca rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. W tym roku w 41 miejskich przedszkolach na dzieci czeka ponad 4,5 tysiąca miejsc.

I LO świętowało swoje 85-lecie

Data publikacji: 29 października 2017Popularna „szkoła pod zegarem”, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia obchodziło w miniony weekend jubileusz 85-lecia powstania szkoły. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów i sympatyków „Smoleniaka”, który w szkolnej auli zgromadził uczniów, absolwentów, sympatyków oraz emerytowanych i obecnych nauczycieli i pracowników placówki. Wśród zaproszonych gości był również Prezydent Bytomia. Damian Bartyla.

Dzisiejsza uroczystość, związana z pięknym jubileuszem 85-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, jest dla mnie szczególną okazją do złożenia najserdeczniejszych gratulacji i wyrazów uznania wszystkim tym, którzy przez lata swym zaangażowaniem, zapałem i wytrwałą pracą przyczyniali się do rozwoju szkoły oraz umacniania jej pozycji i renomy. Tak dostojna rocznica to także wymowny symbol wieloletniego oddania kolejnych pokoleń pedagogów i pracowników szkoły oraz osiągnięć tutejszych wychowanków, które złożyły się na piękną historię tej placówki - mówił Damian Bartyla, Prezydent Bytomia.

Historia Polskiego Gimnazjum w Bytomiu sięga listopada 1932 roku. Pierwszym dyrektorem szkoły był Wiktor Nechay - wybitny geograf i geolog. Szkoła, od samego początku swego istnienia wyróżniała się wysokim poziomem nauczania. Jej uczniowie byli nie tylko znakomicie wyedukowani, ale również wysportowani i dobrze wychowani. Ówczesne władze niemieckie, widząc renomę szkoły i nie chcąc dopuścić do jej przekształcenia się w ośrodek skupiający młodzież polską z terenu całych Niemiec, zaostrzyły rozmaite represje wobec rodziców bytomskich uczniów.

Po zakończeniu II wojny światowej szkoła została ponownie otwarta i w 1946 roku przyjęła imię Jana Smolenia - kuratora oświaty, dawnego nauczyciela szkoły. Po wojnie szkoła powróciła do dawnego wysokiego i wszechstronnego poziomu nauczania.

W ciągu kolejnych lat wykształciła wielu wybitnych sportowców, społeczników czy profesorów. Wśród absolwentów „Smoleniaka” są rektorzy wyższych uczelni, pracownicy akademiccy, dyrektorzy szkół i szpitali, prezydenci miasta, nauczyciele, lekarze, dziennikarze, poeci, architekci, artyści, przedstawiciele różnych zawodów.

Od 1991 roku w szkole odbywają się Noworoczne Bale Absolwentów i Sympatyków I LO. Przy szkole działa również Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I LO „Smoleniacy”.

W czasie tegorocznego jubileuszowego spotkania „Smoleniaków” nie zabrakło występów artystycznych oraz wystaw okolicznościowych przygotowanych przez obecnie uczącą się młodzież. Absolwenci szkoły mogli również włączyć się w zbiórkę pamiątek do Szkolnej Izby Pamięci.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.