Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Historia plakatem pisana - II odsłona wystawy

Historia plakatem pisana -  II odsłona wystawy Data publikacji: 13 września 2020Z okazji 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, muzealnicy przygotowali wyjątkową wystawę „Historia plakatem pisana”. W najbliższy czwartek, 17 września rozpocznie się druga odsłona wystawy, podczas której zostaną zaprezentowane plakaty z lat 70., 80. i 90. XX wieku.

Wystawa jubileuszowa jest pretekstem do przypomnienia najważniejszych w historii Muzeum Górnośląskiego ekspozycji. Trwałym ich śladem są plakaty i afisze z wystaw. Stanowią one niejako kronikę dziejów bytomskiego muzeum. Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności wystaw od 1945 roku, a także stylistyki plakatów. Są one przejawem aktualnych trendów w sztukach plastycznych oraz wyrazem kondycji muzeum w danych latach. Wiele z nich to małe dzieła sztuki graficznej. Znaleźć można na nich nazwiska znanych i cenionych artystów plastyków, takich jak: Tadeusz Grabowski, Józef Mroszczak, Zenon Moskwa czy też Ewa Butrymowa.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich objęła plakaty od końca lat 40-tych, przez lat 50 i 60- te, druga z lat 70- tych, 80-tych i 90-tych XX wieku /początek 17 września/, ostatnie zaś zaprezentowane zostaną plakaty współczesne /początek 26 listopada/.

Warto dodać, że główny gmach obecnego Muzeum (przedwojenne Górnośląskie Muzeum Krajowe) przy dzisiejszym placu Sobieskiego (wtedy Moltkeplatz) został oddany do celów muzealnych w 1932 roku. Podobnie jak współcześnie, ekspozycja zaskakiwała widzów swą różnorodnością. Zgodnie z przedwojenną sztuką muzealniczą, w obrębie stałej wystawy etnograficzno - historycznej wprowadzono podział na tzw. kręgi życia, czyli środowiska kulturowe. Osobno zaprezentowano najważniejsze aspekty związane z górnośląskim mieszczańskim, chłopskim środowiskiem życia oraz kręgiem życia robotnika przemysłowego. W Muzeum pokazywane były ponadto następujące wystawy: archeologiczna, prezentująca pradzieje Górnego Śląska w porządku chronologicznym, oraz przyrodnicza, ukazująca bogactwo flory i fauny, ze szczególnie cenną kolekcją ornitologiczną.

W 2020 roku przypada 110. rocznica utworzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.