Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Henryk Kempny - legenda Polonii Bytom

Henryk Kempny - legenda Polonii Bytom Data publikacji: 25 lutego 2015To jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy w Polsce. Zdobył aż cztery razy tytuły Mistrzów Polski oraz dwukrotnie był królem strzelców polskiej ekstraklasy. Mowa o Henryku Kempnym. Wczoraj, 24 lutego odbyła się w Biurze Promocji Bytomia promocja książki poświęcona wybitnemu polskiemu sportowcowi.

Autorem biografi Kempnego jest znany w bytomskim środowisku sportowym Bartosz Błasiak. Publikacja w ciekawy sposób przedstawia koegzystencję ludności polskiej, śląskiej i niemieckiej na terenie Górnego Śląska po roku 1945. Przede wszystkim to jednak publikacja o Henryku Kempnym, który znacząco zasłużył się dla bytomskiej i polskiej piłki nożnej.

Książkę w cenie 15 zł będzie można kupić w Stowarzyszeniu Kibiców Polonii Bytom przy ul. Kolejowej. Sponsorami publikacji są kibice Polonii z Niemiec z „1. Klubu Kibica Polonii Bytom w Niemcach”, a przede wszystkim Raimund Jeschonnek z Berlina. Wydanie książki współfinansowała również spółka Bytomski Sport.

Henryk (Helmut) Paweł Kempny urodził się 24 stycznia 1934 roku w niemieckim Bytomiu (Beuthen). Mieszkał na dzisiejszej ulicy Smolenia, krótko przed wojną przenosząc się z rodziną na ul. Chrobrego. Chodził do Szkoły Podstawowej numer 4, był ministrantem w kościele św. Trójcy w Bytomiu. Swoją karierę piłkarską rozpoczynał w Polonii Bytom, później grał między innymi w: Legii Warszawa, Górniku Wałbrzych i CKS Czeladź. Trener Polonii Bytom, Górnika Wałbrzych, CKS-u Czeladź i Górnika Niwka. Jako piłkarz czterokrotny mistrz Polski (dwa razy w Polonii Bytom, dwa razy w Legii), dwukrotny król strzelców ekstraklasy (raz w Polonii, raz w Legii), zdobywca 99 ligowych goli. W reprezentacji Polski rozegrał 16 meczów, strzelił 6 goli, brał udział w słynnych meczach ze Związkiem Radzieckim w 1957 roku, otwierał również mecz z NRD w lipcu 1956 roku na Stadionie Śląskim.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom, Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.