Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020 Data publikacji: 8 czerwca 2020Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Przypomnijmy, że w ubiegłej edycji zgłoszono 85 projektów, z czego na 61 poddanych pod głosowanie, swoje głosy oddało łącznie prawie 27 tysięcy bytomian. Spośród  zakwalifikowanych inicjatyw do realizacji wybrano projekt społeczny oraz dwa projekty inwestycyjne, na które już w tym tygodniu zostaną ogłoszone przetargi na wykonawcę robót.
 
Zeszłoroczny sukces frekwencyjny zarówno w ilości liczby złożonych wniosków, jak i liczby bytomian, którzy oddali swój głos na poszczególne inicjatywy, tylko ugruntował w nas przekonanie jak cenne jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miasta. Dzięki budżetowi obywatelskiemu możemy być bliżej  oczekiwań i  potrzeb  społecznych bytomian z różnych części naszego miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Podobnie jak w ubiegłym roku zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być związane także np. z organizacją wydarzeń.

Zanim zgłosisz swój projekt
Aby złożyć swój projekt niezbędne jest zebranie minimum 50 podpisów  od osób, które poprą naszą inicjatywę.  Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą, która już wkrótce zostanie udostępniona na naszej stronie.

Do kiedy można składać wnioski?
Podpisane wnioski do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego (wraz z listami poparcia) można składać od 12 czerwca do 24 lipca w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie, oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 24 września do 8 października 2020 r. w formie elektronicznej.

Co dwa głosy to nie jeden
Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców  do tegorocznych zasad głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego wprowadzono zmianę dotyczącą liczby oddanych głosów. Każdy uprawniony do głosowania dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:
  • jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł  - do wyczerpania kwoty 2 mln zł
  • jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł  - do wyczerpania puli środków  przewidzianych w budżecie miasta na BBO po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.
Głosowanie tylko w formie elektronicznej

Aby uniknąć sytuacji, w których głosy oddawane były podwójnie lub brały w nim udział osoby nieuprawnione,  w tym roku głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz udostępniony na naszych stronach. Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu  do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

 
Podczas ubiegłorocznej edycji bytomianie przedstawili wiele fantastycznych projektów dobrze opisanych, uargumentowanych. To czas, by  wyjąć je  z szuflady i raz jeszcze zainteresować nimi bytomian. Czekamy także na nowe inicjatywy, a tych nie brakuje naszym mieszkańcom. Liczymy na aktywność bytomian i wierzymy, że inicjatywa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi zastępca prezydenta Michał Bieda.

Wyłonione w ramach budżetu partycypacyjnego projekty będą realizowane w 2021 roku.

Dokumenty do pobrania

Lista poparcia dla projektu

Wniosek na realizację projektu

Harmonorgram przebiegu procedury BBO 2021

Zarządzenie Prezydenta w sprawie BBO 2021

Uchwała Rady Miejskiej w Bytomiu

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.