Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty - przeczytaj!

Od 4 marca dowody osobiste zostaną wzbogacone w warstwę elektroniczną. Dzięki temu, nowe dowody będą mogły posłużyć nam jako podpis elektroniczny przy załatwianiu spraw urzędowych. Wdrożenie wiąże się niestety z utrudnieniami.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Forum Inwestycji Mieszkaniowych i Nieruchomości/Targi Nieruchomości

Data publikacji: 7 września 2018
logo_kolor.jpg
Urząd Miejski w Bytomiu oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Bytomiu zapraszają 10 i 11 września do Teatru Rozbark na Forum Inwestycji Mieszkaniowych i Nieruchomości oraz Targi Nieruchomości.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce. W szczególności chcemy zwrócić uwagą na wyzwania, jakie stoją przed branżą budowlaną, rozmawiać o problemach samorządów zobligowanych do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i możliwościach, jakie stwarza partnerstwo samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu.

Polski rynek nieruchomości rozwija się na skalę porównywalną do boomu inwestycyjnego z lat 2007-2008. Dziś przedsiębiorcy mają również narzędzia, które stymulują rozwój branży budowlanej: rządowy program budowy mieszkań na wynajem, propozycję udzielania dodatków do czynszów oraz ułatwienia dla inwestowania w nieruchomości (Real Estate Investmen Trust). Niemniej już niebawem branża nieruchomości stanie przed nowymi wyzwaniami. Musimy pamiętać, że społeczeństwo starzeje się, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - mówi Bogna Krystek-Kucewicz z Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dla osób starszych trzeba będzie przygotować odpowiednie mieszkania, bez barier architektonicznych, z opieką medyczną na wyciagnięcie ręki.  Na tym jednak nie koniec zaznacza Krystek-Kucewicz. Nasz rynek pracy otwiera się przed Ukraińcami, Rosjanami czy Białorusinami. Oni potrzebują hosteli tymczasowych, a także mieszkań, do których będą mogli przeprowadzić się całymi rodzinami. To także wyzwanie dla branży deweloperskiej.

forumtargi2.jpg

Przez ostatni rok Bytomiu opracowywał Model Dostępnego Mieszkalnictwa, wypracowując mechanizmy ułatwiające partnerskie inwestycje z udziałem miasta, biznesu i organizacji pozarządowych. Mierzymy się też z problemem, który dotyka wszystkie miasta w Polsce - zagospodarowaniem pustostanów - mówi Bogna Krystek-Kucewicz. Mamy już gotowe rozwiązania, które pozwolą na inwestowanie z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologiczny, prawnych, ekonomicznych i społecznych.

Zaprezentowane one zostaną podczas Forum Inwestycji Mieszkaniowych 10 września w Teatrze Rozbark. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, a zaproszeni goście będą dzielić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie innowacyjnych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Do wzięcia udziału w Forum zaroszeni zostali:

 • inwestorzy i deweloperzy. Przygotowano dla nich ofertę inwestycyjną, w której znajdują się pustostany mieszkalne i użytkowe oraz kamienice, dla których jest dostępna inwentaryzacja i ekspertyza techniczna, ewentualne zalecenia konserwatora zabytków oraz oszacowany koszt przeprowadzenia kompleksowego remontu.
 • reprezentanci samorządów polskich miast, przedstawiciele TBS, spółdzielni mieszkaniowych i organizacji pożytku publicznego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną modele dostępnego mieszkalnictwa, pozwalających zwiększyć aktywność tych podmiotów na rynku dostępnych mieszkań opartych na pustostanach.
 • badacze i aktywiści prowadzących działalność na rzecz mieszkalnictwa. W trakcie Forum odbędzie się dyskusja o współczesnych potrzebach mieszkaniowych, możliwościach inwestowania w pustostany mieszkaniowe, użytkowe i grunty miejskie oraz o finansowaniu tych przedsięwzięć.

Wykład inauguracyjny dotyczący psychologicznych aspektów działań na rynku mieszkaniowym wygłosi Serdar Vatansever, psycholog kliniczny, autor projektów telewizyjnych i medialnych, zajmujący się m.in. kwestią motywacji.

Do dyspozycji przedsiębiorców będą przedstawiciele Urzędu Miejskiego (architekt, prawnik, konserwator zabytków), którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące inwestycji, planowania przestrzennego i możliwości inwestowania w Bytomiu. Na pytania odpowiadać będą też pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, od których będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje mieszkaniowe.

11 września wydarzeniem towarzyszącym Forum będą Targi Nieruchomości. Na stoiskach wystawienniczych zaprezentują się firmy z branży deweloperskeij i budowlanej stawiający na inteligentne rozwiązania technologiczne i energooszczędne dla inteligentnych mieszkań i domów jednorodzinnych.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Wcześniej trzeba się zarejestrować pod adresem: https://forummieszkaniowe.evenea.pl/

 

Panele tematyczne 10 września:

Pustostan miejscem na innowacje społeczne

 • Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS)

-         model TBS w kamienicy

-         model zamiany dla seniora

-         model pierwsze mieszkanie

-         model domu przyjacielskiego

 • Organizacje pożytku publicznego

-         model mieszkań treningowych

 • Społeczna Agencja Najmu (SAN)

-         model bytomskiego SAN

 • Dyskusja ekspertów

 

Wartość i znaczenie pustostanu na rynku nieruchomości

 • Sektor prywatny i instytucje finansowe

-         model leasingu zwrotnego

-         model partnerstwa publiczno-prywatnego

-         model sprzedaży bezgotówkowej

 • Spółdzielnie mieszkaniowe

-         model umowy barterowej

 • Dyskusja ekspertów

Rola samorządu we wsparciu inwestycji mieszkaniowych 

 • Oferta inwestycyjna pustostanów
 • Polityka mieszkaniowa w rewitalizowanych miastach
 • Dyskusja z udziałem przedstawicieli samorządów
Zobacz program

Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.