Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

Czerwona strefa w całym kraju

Zamknięte lokale gastronomiczne i restauracje, zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej 5 osób oraz ograniczenia w przemieszczaniu się seniorów powyżej 70. roku życia - to tylko część obostrzeń, jakie czekają nas od jutra, 24 października w związku z wprowadzeniem w całym kraju strefy czerwonej.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fundacja Petralana i MOPR znów pomagają seniorom w zakupach

Aby chronić zdrowie i życie osób z grupy szczególnego ryzyka, Fundacja Petralana wznawia projekt pomocy seniorom w zakupach. W jego pierwszej odsłonie, wiosną tego roku, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu zrealizowała ponad 300 zakupów dla osób starszych.

#BytomNaKole - podsumowanie rowerowych konsultacji społecznych

Przejechali 46,5 tysiąca kilometrów, przemierzając 100 unikalnych tras rowerowych i spalając 2 mln kalorii. Mowa o prawie 200 rowerzystach, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych mających na celu mapowanie tras, dróg i ścieżek rowerowych w Bytomiu. Podsumowaliśmy akcję #BytomNaKole.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Bytomiu

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Bytomiu Data publikacji: 20 lipca 2020Bytom będzie gospodarzem III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Inicjatywa, jaką jest Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu realizowanego przez międzynarodową fundację – WWF. Już od kilku lat burmistrzowie gmin węglowych, przy wsparciu WWF, wymieniają się doświadczeniami i obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla. Po debatach w greckim Kozani i niemieckim Weisswasser, przyszedł czas na organizację wydarzenia przez polskie miasto – Bytom.

Bardzo się cieszę, że Bytom został gospodarzem tak ważnego i prestiżowego wydarzenia, jakim jest III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Podczas forum będziemy mogli omówić najważniejsze kwestie dotyczące transformacji gospodarczej i jej skutków dla miast, które od dziesięcioleci są związane z górnictwem i przemysłem ciężkim – podkreśla prezydenta Mariusz Wołosz.

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok nas, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Ponadto ważne jest, aby państwa te nie poniosły skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Postulaty burmistrzów i prezydentów miast, które szczególnie odczuwają skutki transformacji gospodarczej zostały zawarte w Deklaracji na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Dokument podpisało 58 przedstawicieli miast górniczych – w tym Bytomia.

W 2020 roku symbolicznym połączeniem wspólnych wysiłków będzie trzecie Forum Burmistrzów, które tym razem, ze względu na światową sytuację epidemiczną, odbędzie się online. Gospodarzem wirtualnego wydarzenia będzie polskie miasto – Bytom.

Współpraca z Fundacją WWF
Warto podkreślić, że w listopadzie 2019 roku przedstawiciele Fundacji WWF – jednego z głównych organizatorów wydarzenia – gościli  w naszym mieście. Do Bytomia w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez WWF (World Wide Fund for Nature) przyjechali przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych z Niemiec, Bułgarii, Grecji i Belgii. Delegacja zwiedziła Bobrek, Rozbark i Szombierki, gdzie mogli zobaczyć zagospodarowywane przestrzenie publiczne, plac Barbary, Szynol, promenadę, place zabaw, a także modernizowane obiekty – kościół św. Jacka czy Centrum Integracji Społecznej.

Goście odwiedzili też pole golfowe w Szombierkach, a także będącą w trakcie rewitalizacji Kolonię Zgorzelec. Podczas wizyty w Bytomiu rozmawiano również o problemach gospodarczych miast związanych z likwidacją hut i kopalń oraz idącym za tym wzrostem bezrobocia w mieście. Wówczas przedstawiciele władz naszego miasta podkreślali znaczenie środków z Unii Europejskich dla Bytomia, dzięki którym była możliwa rewitalizacja wielu miejsc i obszarów w mieście, a co za tym idzie zmiana wizerunku miasta, które do tej pory były kojarzone z przemysłem ciężkim.

Wizyta przedstawicieli WWF w Bytomiu była okazją do rozmowy o sytuacji w Bytomiu oraz problemach związanych z niezagospodarowanymi terenami pogórniczymi i pohutniczymi, które wymagają transformacji – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Zaprezentowaliśmy także zmiany, jakie zaszły w obiektach pokopalnianych, gdzie udało się m.in. przekształcić jeden budynek kopalni Rozbark w teatr, zaś w drugim jeszcze w tym roku powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych – dodaje Michał Bieda.

Inicjatywa jaką jest Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu Regions Beyond Coal, realizowanego m.in. przez WWF Polska. Inauguracja Forum miała miejsce w 2018 roku w Kozani – w Zachodniej Macedonii, regionie Grecji. Druga edycja odbyła się rok później, w niemieckim mieście Weisswasser – regionie wydobycia węgla brunatnego. Teraz przyszedł czas na polskie miasto związane z wydobyciem węgla, czyli Bytom. Wszystkie trzy miasta łączy lokalizacja w ich regionach kopalń (obecnie lub w przeszłości) i konieczność ponoszenia skutków ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z tej działalności. Szczególnie jest ona widoczna w Bytomiu, gdzie przecież zlikwidowano po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 roku aż 7 kopalń i 2 huty.

Trzecie Forum Burmistrzów
Nadchodzące wydarzenie odbędzie się 24 września 2020 roku. Z powodu pandemii COVID-19 Forum Burmistrzów oraz wszystkie związane z nim spotkania odbędą się w formie wirtualnej. Inicjatywa jest otwarta dla: włodarzy miast i gmin pochodzących z regionów borykających się z wyzwaniami transformacyjnymi związanymi z odchodzeniem od węgla - burmistrzów, wójtów, prezydentów, a także pracowników urzędów marszałkowskich i wszystkich przedstawicieli władz regionalnych odpowiedzialnych za transformację oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką transformacji terenów górniczych i pogórniczych.


Szczegóły wydarzenia

Forum Burmistrzów będzie podzielone na dwie części: oficjalną oraz networkingową. Wezmą w niej udział przedstawiciele: władz Bytomia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, WWF Polska, Komisji Europejskiej oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast związanych z górniczą transformacją.


Wydarzenie jest organizowane przez Miasto Bytom przy współpracy z Fundacją WWF Polska oraz oddziałami WWF w Niemczech, Grecji i Bułgarii.

 

Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.