Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Ekosłupek zasygnalizuje o jakości powietrza

Ekosłupek zasygnalizuje o jakości powietrza Data publikacji: 26 listopada 2019Nowoczesne ekosłupki zainstalowane w różnych częściach Bytomia, będą informowały mieszkańców o jakości powietrza. Słupki wyposażone m.in. w czujniki wykrywające formaldehyd powstający podczas spalania plastiku, stoją już przy ratuszu, na terenie Szkoły Podstawowej nr 38 w Suchej Górze, Przedszkola Miejskiego nr 14 w Rozbarku oraz na Rynku.
 
 Ekosłupki to kolejny element batalii o czystsze powietrze, która jest możliwa dzięki współpracy z firmą E-gminy - Innowacyjna Teleinformatyka specjalizującą się m.in. w administracji infrastruktury teleinformatycznej opartej na technologii światłowodowej.

Instalowane w naszym mieście słupki oraz czujniki wykorzystują nowoczesne technologie cyfrowe i najnowsze osiągnięcia w technice sensorowej, a transfer danych dotyczący jakości powietrza odbywa się przez miejską sieć szerokopasmową - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Jak to działa?

Ekosłupek AirSensor służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła. Przybiera ono barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) czy formaldehyd.
 
Bytomskie ekosłupki  przesyłają dane pomiarowe do głównego centrum zarządzania, do którego mamy dostęp za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dostęp do informacji o jakości powietrza mają dyrektorzy placówek, na terenie których są czujnik. To pozwala im monitorować zawartość  pyłu zawieszonego w najbliższym otoczeniu  - mówi Wojciech Bryś. Odczytanie pomiarów przez nauczycieli może zdecydować czy danego dnia dzieci powinny wychodzić na dwór - dodaje.

Ekosłupki staną m. in. przy Wydziale Zdrowia ŚUM, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Pl. Sobieskiego oraz przy Żłobku Miejskim nr 1 przy ul. Łużyckiej. Można połączyć się z ekosłupkiem za pomocą bluethoota  i odczytać szczegółowe dane o jakości powietrza pobierając bezpłatną aplikację AirSensor.

Czujnik na dachu

Do ustalenia rzeczywistego stopnia zanieczyszczenia powietrza i szybkiej reakcji, posłużą także czujniki pomiarowe zainstalowane na dachach większości miejskich przedszkoli. Obecnie trwa montaż czujników.  AirSensor, podobnie jak ekosłupek,  umożliwia zbieranie danych i analizę stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Oprócz tego mierzy też ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza.

Czujniki zamontowano już w trzynastu lokalizacjach (Przedszkola Miejskie nr: 35, 10, 43, 23, 12, 15, 16 21, 4). Wszystkie czujniki zostaną zainstalowane jeszcze przed świętami.

Warto przypomnieć, że nad problemem ograniczenia niskiej emisji Bytom pracuje już od lat.  Instalacja czujników pomiarowych, to kolejne po programie dofinansowań do zmian systemów ogrzewania oraz trwających akcjach kontrolnych przy wykorzystaniu drona i uruchomieniu we współpracy z PEC Sp. z o.o. Bytomskiego Alarmu Smogowego, proekologiczne przedsięwzięcie, którego celem jest m.in. ograniczenie niskiej emisji oraz działalność edukacyjna.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom, fot. Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.