Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 marca 2019, Boguslaw, Katarzyna, Oktawian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

"Droga Polski do niepodległości"

"Droga Polski do niepodległości" Data publikacji: 5 listopada 2018Z mapy Europy Polska zniknęła w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały jej III rozbioru, doprowadzając tym samym do upadku jednego z największych krajów Starego Kontynentu. Pomimo wielu zrywów powstańczych, walki z zaborcami nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero wybuch I wojny światowej w 1914 roku, w której naprzeciwko siebie stanęli nasi zaborcy, był przełomowym momentem w historii Polski.

Zapraszamy 9 listopada o godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego na prelekcje Tomasza Saneckiego poświęconą „Drodze Polski do niepodległości”. Bytomski historyk nie tylko opowie, jak doszło do upadku naszego kraju w 1795 roku, próbach wskrzeszenia wolnej Polski za czasów Napoleona Bonaparte oraz podczas powstań – listopadowego /w 1830 roku/ i styczniowego /w 1863 roku/, ale również przybliży najważniejsze fakty związane z wybuchem I wojny światowej, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tomasz Sanecki skupi się również na sytuacji Polski w 1918 roku, a więc najważniejszym dniu – 11 listopada – kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiego, a fakt ten uznano za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości i suwerenności oraz przedstawi walkę Polaków, którą musieli podjąć w obronie odzyskanej niepodległości.

Bytomski historyk wspomni między innymi o powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko – bolszewickiej, a także powstaniach śląskich, bez których nie byłoby Górnego Śląska w granicach Polski.

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tym bardziej więc warto przyjść i przybliżyć sobie najważniejsze fakty z historii, które doprowadziły do odrodzenia Państwa Polskiego.
Plakat.jpg

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: MBP Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.