Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 stycznia 2020, Felicja, Rafal, Tymoteusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwa nabór wniosków PONE

Od 5 sierpnia trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych oraz montażu odnawialnych źródeł energii na rok 2019/2020 w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Bytom.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Dotacje na wymianę ogrzewania po nowemu

Data publikacji: 24 maja 2019Zastanawiasz się, czy w tym roku wymienić stary piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła? Miasto pomoże Ci w pozyskaniu dofinansowania. Bytom otrzyma dodatkowe fundusze na realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE).

Wyższa kwota dotacji, więcej możliwości wykorzystania wsparcia na zakup urządzeń grzewczych czy inwestycji w odnawialne źródła energii. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o zaciągnięciu pożyczki w WFOŚiGW na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie gminy Bytom. Projekt ma rozpocząć się w drugiej połowie roku – potrwa do pierwszej połowy 2020 r.

Wsparcie będą mogli otrzymać mieszkańcy, którzy już w tym roku planują zmodernizować system ogrzewania, np. wymienić piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego. Z dotacji mogą też korzystać zainteresowani montażem instalacji solarnej lub fotowoltaicznej. Nowością jest możliwość dofinansowania kosztów związanych z przyłączem lokalu mieszkalnego do miejskiej nitki ciepłowniczej.

Ze względu na możliwość skorzystania z dotacji w różnym zakresie, dużo większą niż w miejskich programach kwotę dofinansowania, liczymy, że Program Ograniczenia Niskiej Emisji będzie się cieszył zainteresowaniem wśród mieszkańców. Policzyliśmy, że od lat 90. do 2018 roku udzieliliśmy około 6 700 dotacji, co oznacza, że zlikwidowaliśmy podobną ilość starych, nieekologicznych systemów grzewczych. Planujemy, że dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW uda nam się dofinansować około 230 inwestycji - mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Na czym będzie polegała polega różnica w ubieganiu się o dotację w ramach PONE? Na tym, że o dofinansowanie staramy się już na etapie przygotowań do inwestycji. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek, a dopiero po jego pozytywnej weryfikacji wybieramy firmę, która przeprowadzi inwestycję. Ostatnim etapem będzie podpisanie umowy z gminą Bytom i przelew dotacji na konto – mówi Maciej Koźmiński.

Zdecydowanie więc skróci się czas oczekiwania na pieniądze. Dzięki funduszom z WFOŚiGW zostanie dofinansowanych około 230 inwestycji polegających na modernizacji systemu ogrzewania.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska UM pod nr. tel.: 32 28 36 342.

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.