Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
06 sierpinia 2020, Slawa, Jakub, Stefan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Dołącz do Orszaku Trzech Króli

Dołącz do Orszaku Trzech Króli Data publikacji: 5 stycznia 2020Cuda, cuda ogłaszają - to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia tradycyjnie już przemierzy bytomskie ulice, by pokłonić się Dzieciątku na bytomskim Rynku.

Przypomnijmy, że podobnie jak w latach ubiegłych, Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o 14.30 z trzech miejsc, a każdej grupie przypisany będzie jeden kolor – symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Tej, która wyruszy z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski.

Organizatorzy proszą, by na miejsce zbiórki przyjść z ok. piętnastominutowym wyprzedzeniem. Przemarsz potrwa ok. 5-10 minut. Tuż po przybyciu na Rynek uczestnicy orszaku wezmą udział we wspólnym, rodzinnym kolędowaniu połączonym z występami artystycznymi.

Orszaki Trzech Króli mają w Polsce kilkuletnią tradycję, niemniej znane są na całym świecie. Odbywają się m.in. w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie czy Ekwadorze.

Trzy strumienie orszaku:
1. Żółty (Azja) startuje z ul. Dworcowej (od dworca), pl. Kościuszki, ul. Gliwicka, Rynek - parafie: Świętej Trójcy, NSPJ, św. Małgorzaty, Podwyższenia Krzyża Świętego, NSPJ /Szombierki/, Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. Czerwony (Europa) z ul. Krakowskiej (od stacji benzynowej, od. ul. Witczaka), Rynek - parafie: WNMP, Świętego Wojciecha, Świętej Anny, Świętej Rodziny, Św. Jacka, Chrystusa Króla.

3. Niebieski (Afryka) z placu Akademickiego, ul. Żeromskiego, ul. Korfantego, ul. Piłsudskiego, ul. Podgórna, Rynek - parafie: Krzyża Świętego, Świętej Barbary, Świętego Józefa, Bożego Ciała, Dobrego Pasterza, WMP Matki Kościoła.

Tekst: Anna Krzyszkowska - Kuc.
Orszak.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Materiały organizatorów

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.