Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 stycznia 2020, Maria, Ildefons, Rajmund

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Docenieni za rozwój turystyki w Bytomiu

Docenieni za rozwój turystyki w Bytomiu Data publikacji: 2 października 2017Maciej Bartków, SGKW w Bytomiu oraz Oddział PTTK w Bytomiu zostali nagrodzeni tytułem „Zasłużony dla Rozwoju Turystyki w roku 2017”. Wyróżnienia przyznano z okazji Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które 29 września odbyły się na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Zarówno dla Macieja Bartkowa, jak również członków Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Oddziału PTTK w Bytomiu to ogromne wyróżnienie, potwierdzające lata ciężkiej pracy na rzecz rozwoju turystyki i promocji naszego miasta.

Przypomnijmy, że Maciej Bartków to autor książek dotyczących tajemnic Bytomia i II wojny światowej, a także pomysłodawca i koordynator prowadzonego w Bytomiu projektu „Tajemniczy Bytom”. Jest autorem takich publikacji jak: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku” i „Werwolf. Propaganda PRL”. W pracach tych, opartych wyłącznie na niepublikowanych wcześniej dokumentach archiwalnych, demitologizuje historię niemieckiego podziemia, mającego operować w latach czterdziestych XX wieku na Śląsku. Przybliża także kulisy największej zagadki II wojny światowej na Śląsku, jaką jest sekret związany z ukryciem przez SS-manów w czeluściach Szybu Południowego ówczesnej kopalni „Prusy” nieznanego po dziś dzień ładunku.

Z kolei w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” dzięki staraniom Maćka Bartkowa udostępniono do zwiedzania między innymi: schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej pływalni krytej przy ul. Parkowej, zinwentaryzowano kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL na Bobrku. W archiwach odnaleziono wiele ciekawych dokumentów, dotyczących między innymi bytomskiego Hitlerjugend, Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Haopel” czy pierwszego strajku, jaki miał miejsce w Bytomiu na kopalni „Miechowice”.

Drugim laureatem wyróżnienia „Dyplomu Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2017” zostało Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu – organizacja zrzeszająca hobbystów kolejnictwa, założona w 2003 w Bytomiu. Obsługuje przewozy i utrzymuje infrastrukturę Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, która należy do gminy Bytom. Warto odnotować, że Bytomska Wąskotorówka w 2016 roku przewiozła w sumie 11 230 osób. Od lat sztandarowym projektem SGKW jest ”Letnie pociągi turystyczne na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych” czy ”Industriada 2016 Święto Szlaku Zabytków Techniki w Bytomiu”.

Obecnie eksploatowana linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych liczy 21 km i przebiega przez Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. Na trasie pociągu znajduje się klika atrakcji, które mogą być doskonałym uzupełnieniem przejażdżki zabytkowym pociągiem. Wysiadając na przystanku Sucha Góra możemy odwiedzić ośrodek „Dolomity Sportowa Dolina” oraz rezerwat „Segiet”. Kolejną atrakcją jest zlokalizowana w Tarnowskich Górach Zabytkowa Kopalnia Srebra, oddalona o ok. 10 min. marszu od przystanku kolei wąskotorowej. Częstym celem podróży jest również zalew Nakło-Chechło, gdzie w słoneczne dni można wypocząć i skorzystać z kąpieli w jeziorze.

Kolejka wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji Górnego Śląska, która latem przyciąga liczne rzesze turystów. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedyna w Polsce kolej o prześwicie 785 mm - najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, która niezmiennie jest świetną atrakcją dla dzieci, z otwartymi wagonikami.

Trzecim laureatem był Oddział PTTK im. Stefana Lachowicza w Bytomiu, który od 65 lat aktywnie działa na terenie miasta Bytomia popularyzując różne formy turystyki – górskiej, nizinnej, kolarskiej, żeglarskiej i podwodnej. W 2017 roku Oddział zorganizował m.in. szereg wycieczek krajoznawczych pieszych i rowerowych. W czasie wakacji odbyło się 9 wycieczek po Bytomiu, w których udział wzięło prawie 500 osób, a celem wycieczek było pokazanie mieszkańcom atrakcji turystycznych Bytomia.

Wycieczki współorganizowane z Biurem Promocji Bytomia prowadzili przewodnicy Oddziału PTTK w Bytomiu. Ponadto od wiosny do jesieni regularnie swoje wycieczki i rajdy organizowali członkowie Klubu Kolarskiego „Catena”, zaś w ostatnich dniach września Klub zorganizował również wycieczkę rowerową do Przeczyc z okazji Światowego Dnia Turystyki. W czasie tegorocznej „Industriady” przewodnicy Oddziału PTTK z Bytomia  oprowadzali po Elektrociepłowni Szombierki, a w zwiedzaniu obiektu wzięło udział prawie 1200 osób. W tym roku po raz drugi Oddział zorganizował podsumowanie wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, gdzie gościł prawie 100 młodych osób z opiekunami.

  Oprzyznanie dla Oddziały PTTK w Bytomiu dyplomu Marszałka za zasługi dla turystyki wnioskowała Rada Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego.

Warto dodać, że dyplom Marszałka za zasługi dla turystyki otrzymał również Zenon Kaszowicz, były Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Bytomiu, wieloletni Prezes Kolarskiego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego "Catena".

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.