Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Dmitrow

Dmitrow Data publikacji: 16 stycznia 2014Dmitrow

Miasto przemysłowe w Federacji Rosyjskiej leżące w obwodzie moskiewskim wśród wzgórz Grzędy Kilińsko-Dmitrowskiej, nad Kanałem imienia Moskwy w odległości 60 km od stolicy.

Miasto liczy ok. 61 tys. mieszkańców (2010). Został założony w roku 1154 (2004 roku obchodził swoje 850-lecie) przez księcia Jurija Dołgorukiego jako miasto-twierdza na granicy Księstwa Rostowsko-Suzdalskiego. Zadaniem Dmitrowa była obrona ziemi suzdalskiej przed zakusami nieprzyjaciół zagrażających jej od strony rzeki Jachromy i Dubny. Dmitrow jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczo-edukacyjno-kulturalnych w okolicach Moskwy. Miasto posiada walory turystyczne i kulturalne. Znajdują się tam: sobór uspieński (XVI w.), monastyr z soborem (XVI - XVII w.), dwie barokowe cerkwie (XVIII w.) oraz liczne obiekty kulturalne i edukacji historycznej.

W mieście rozwija się przemysł maszynowy, poligraficzny, budowlany, spożywczy, tekstylny i odzieżowy. Działa ponad 480 typów produkcji, z których wiele znanych jest za granicą. Przedsiębiorstwa przemysłowe w Dmitrowie produkują m. in. koparki, podnośniki, obrabiarki, żelbetonowe konstrukcje mostowe, taśmy aluminiowe do opakowań, trykotaże i konfekcję odzieżową. Realizowane są liczne przedsięwzięcia z udziałem partnerów zagranicznych.

W rejonie dmitrowskim funkcjonuje 50 szkół ogólnokształcących, w których kształci się ok. 15 tys. uczniów, 3 szkoły policealne oraz filie i wydziały 12 wyższych uczelni. Wśród placówek kulturalnych na czoło wysuwa się Biblioteka Rejonowa i Rejonowy Pałac Kultury, w którym działają 2 teatry studyjne (w tym teatr dziecięcy) oraz 48 placówek o charakterze klubowym.

W okolicach Dmitrowa uprawianych jest ponad 30 dziedzin sportu. Popularne są wśród dmitrowian sporty konne, rowerowe, hokej na lodzie, narciarstwo, sporty balonowe.
Funkcjonują tutaj liczne stadiony, hale sportowe, 3szkoły sportowe, dziecięce centrum szkolno-rehabilitacyjne, baseny pływackie, kluby sportowe, szkoła dżudo dla dzieci i młodzieży.  W roku 2003 oddano do użytku "Pałac Lodowy" z widownią na 1 500 miejsc. W mieście i okolicach znajdują się cztery ośrodki ze stokami narciarskimi (Ośrodek Tiagaczowa posiada wydzielone trasy dla prezydenta Rosji).

Kontakty rejonu dmitrowskiego z partnerami zagranicznymi zostały zapoczątkowane w roku 1989. Aktualnie rejon współpracuje z: Holandią, Niemcami, Polską, Białorusią, USA, Kanadą, Izraelem, Austrią, Szwecją, Szwajcarią, Francją, Chinami, Finlandią, Hiszpanią, Włochami, Brazylią.

W dniu 11 lipca 2005r. Bytom sformalizował swoją współpracę z miastem Dmitrow, podpisując umowę partnerską.Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.