Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2019, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+: czas na aktualizację

Aż 148 nowych projektów trafi na listę uzupełniającą do Gminnego Programu Rewitalizacji w Bytomiu. To projekty obejmujące m.in.: remonty kamienic, zagospodarowanie przestrzeni publicznych, rozwój mieszkalnictwa socjalnego, renowację obiektów zabytkowych, a także działania nieinwestycyjne.

Nabór do Bytomskiego Komitetu Rewitalizacji

Do 1 października potrwa nabór członków drugiej, trzyletniej kadencji Bytomskiego Komitetu Rewitalizacji. Pierwsza kadencja kończy się 19 listopada (po 2 latach od powołania).

Prawie 7 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulic

Jeszcze w tym roku rozpoczną się modernizacje dróg w kilku dzielnicach Bytomia, na które gmina pozyskała środki zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych. Przebudowane zostaną ulice: Mochnackiego, Reptowska, Wojciechowskiego, Musialika, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie.

ZBM i TBS łączą siły. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zwiększenie potencjału inwestycyjnego, usprawnienie administracji, a co za tym idzie zmniejszenie jej kosztów, a także oszczędności związane z racjonalizacją kosztów obsługi prawnej, finansowej i zarządzania nieruchomościami. To tylko niektóre korzyści wynikające z połączenia ZBM-u i TBS-u w jedną spółkę.

Bytom uśmiecha się do Ciebie

Bytomskie koszulki  i torby zdobił już m.in. zabytkowy tramwaj, bytomski lew i smok. Teraz czas na odrobinę ekstrawagancji i zupełnie nowy look. W Biurze Promocji Bytomia są już do kupienia nowe wzory gadżetów promocyjnych.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Dendrolog zbadał drzewa na Rynku

Dendrolog zbadał drzewa na Rynku Data publikacji: 11 września 2019Uschnięte drzewa na Rynku trzeba będzie wyciąć, a ziemię, w której drzewa rosły – wymienić. Tak orzekł dendrolog, który w tym tygodniu na zlecenie Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej zbadał drzewa na bytomskim Rynku.

Drzewa trzeba usunąć i to jak najszybciej, bo zagrażają bezpieczeństwu przebywających na Rynku ludzi – mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Otrzymaliśmy już zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na wycinkę. Prace ruszą w najbliższych tygodniach – po uprawomocnieniu się decyzji konserwatora.

Drzewa, które wyrastają z betonowych podłoży, to trend spotykany w wielu polskich miastach. Są sadzone w betonowych misach, a ich korzenie mają bardzo ograniczone miejsce rozrostu, dlatego co 10 lat powinny być one wykopywane, przesadzane tam, gdzie mogą się rozrastać, a w ich miejsca należy prowadzić nowe nasadzenia.

Tymczasem drzewa na bytomskim rynku posadzono co najmniej 20 lat temu, nie miały szans zapuścić głęboko korzeni i pobrać z gleby składników odżywczych – mówi Arkadiusz Rusnak. W trakcie oględzin specjalisty okazało się, że w betonowych misach rozwinął się grzyb niszczący rośliny. Zleciliśmy już ekspertyzę gleby i za kilka dni będziemy znali odpowiedź na pytanie, jak z nim walczyć.

W przyszłym roku Rynek ma znów się zazielenić, ale o tym, jakie rośliny będą mogły zostać posadzone w samym sercu miasta, będzie można dyskutować dopiero po poznaniu wyników badania gleby. 

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.