Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Czy Twój dowód osobisty jest ważny?

Czy Twój dowód osobisty jest ważny? Data publikacji: 19 stycznia 2018Warto pamiętać, że brak ważnego dowodu to komplikacje w życiu codziennym, np. problem z dostępem do konta bankowego czy też przy przekraczaniu granicy. Przede wszystkim nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa.

Zakończenie akcji powszechnej wymiany książeczkowych dowodów osobistych na plastikowe, przypadło na koniec roku 2007 i pierwszy kwartał roku 2008. Kilkaset osób w kolejce do Referatu Dowodów Osobistych było wtedy codziennością. Dziś, 10 lat później wraz z upływem pierwszego kwartału bieżącego roku, wiele dowodów osobistych straci ważność. W chwili obecnej udaje nam się uniknąć większych kolejek, ze względu na interwencyjne włączanie dodatkowych stanowisk do obsługi klientów. Dlatego już teraz warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego (data ważności widnieje w prawym dolnym rogu dokumentu pod hologramem). Jeśli jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Wniosek można złożyć osobiście lub przez Internet w dowolnym urzędzie korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. W Urzędzie Miasta w Bytomiu przy ulicy Parkowej 2 wnioski składamy w pokoju 113. Trzeba pamiętać, że dowód można odebrać tylko w miejscu, w którym złożyliśmy wniosek.

Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość osoby składającej wniosek. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany).

Dowody osobiste produkowane są w Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie a czas oczekiwania na dokument może potrwać do 30 dni. Na stronie www.obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy nasz dowód jest już gotowy do odbioru.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: www.mswia.gov.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.