Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 czerwca 2020, Leszek, Anatola, Tamara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom otwiera przedszkola

Od jutra /wtorek, 2 czerwca/ wszystkie miejskie przedszkola wznawiają działalność. Decyzję o uruchomieniu placówek podjęto po badaniach, jakim poddano pracowników bytomskich placówek. Testy nie potwierdziły zakażenia u żadnego z nich, a bytomskie przedszkola są już gotowe na przyjęcie dzieci.

Czy szkoły zostaną otwarte? Decyzja zapadnie po weekendzie

Czy szkoły zostaną otwarte? Decyzja zapadnie po weekendzie Data publikacji: 22 maja 2020Otwarcie szkół podstawowych i zapewnienie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dzieciom z klas I-III planujemy od 27 maja. Ostateczną decyzję uzależniamy jednak od wyników badań pracowników tych placówek, w których rodzice zadeklarowali powrót dzieci do szkół – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Aktualnie badanych jest 97 osób. Chcemy mieć pewność, że pracownicy szkół i dzieci będą bezpieczni i nie dojdzie do zakażenia – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej „forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej”.

Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną w Bytomiu, gdzie wciąż notujemy codziennie wzrost zachorowań, podejmujemy wszelkie środki ostrożności zanim umożliwimy otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. Dlatego też zdecydowaliśmy się sfinansować z budżetu miasta badania wszystkich pracowników placówek oświatowych, którzy w związku z otwarciem szkół sprawowaliby opiekę nad dziećmi – dodaje Adam Fras.

Badania, które będą kosztować budżet miasta około 100 tys. zł już są przeprowadzane wśród pracowników placówek oświatowych. Łącznie przebadanych zostanie 97 osób, a wyniki pobranych wymazów mają być znane w najbliższy poniedziałek, 25 maja. Warto również dodać, że gmina przekazała placówkom oświatowym już 270 tys. zł na uzupełnienie i zakup środków higienicznych i dezynfekujących.

Wyniki tych badań, ale również sytuacja epidemiologiczna w mieście po weekendzie, będą miały  wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą otwarcia szkół dla uczniów klas I-III, dlatego prosimy rodziców o cierpliwość
- mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. O wszystkich zmianach będziemy informować rodziców za pośrednictwem dyrektorów szkół, a także strony www.bytom.pl, gdzie zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sytuacji w mieście związanej z koronawirusem – dodaje Mariusz Wołosz.

Warto podkreślić, że Wydział Edukacji za pośrednictwem dyrektorów szkół podstawowych zebrał informacje od rodziców uczniów z klas I-III, którzy zadeklarowali chęć powrotu swojego dziecka do szkoły. Po przeprowadzonym rozeznaniu okazało się, że na 28 szkół podstawowych, w 20 z nich dyrektorzy potwierdzili, że część rodziców zadeklarowała powrót dziecka do placówki. W sumie na 3911 dzieci z klas I-III uczęszczających do wszystkich szkół podstawowych w Bytomiu, do szkoły powróciłoby zaledwie 164 uczniów.

Liczba ta w każdej chwili może się zmienić. Jeszcze dwa dni temu mieliśmy zgłoszonych ponad 200 uczniów, jednak dzisiaj liczba ta spadła do 164 – mówi Barbara Freier-Pniok, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół, którzy na bieżąco informują nas o zmianach – dodaje Barbara Freier-Pniok.

Informacje o otwarciu szkół dla uczniów klas I-III, w których będą prowadzone zajęcia  opiekuńczo-wychowawcze, jak również wszelkie zmiany będą podawane na bieżąco na stronie www.bytom.pl oraz w mediach społecznościowych.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.